Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

24. februára 2010

Na čo je dobré myslieť pred cestou



Ak ste počas tejto zimnej sezóny ani vy ešte nestihli oprášiť svoje lyže či snowboard alebo sa poprechádzať v tatranskej či alpskej prírode, nezúfajte.



Zdieľať
Podľa rosničkovských prognóz nám zima ešte nepovedala svoje zbohom, tak môžete smelo plánovať. Zarytí odporcovia zimných radovánok môžu využívať pestrú ponuku organizovaných výletov do Benátok, Paríža, Ríma, alebo si len tak na vlastnú päsť vychutnať skvelých 15°C na španielskej La Ramble. Aj v tomto ročnom období majú svetové metropoly svoje čaro a atmosféru.
 
Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek variant užitia si pár dní voľna, vždy si ako súčasť výbavy pribaľte vhodné cestovné poistenie. Okrem Európskeho preukazu zdravotného poistenia, na základe ktorého je možné neodkladné ošetrenie v systéme verejného (štátneho) zdravotníctva, je vhodné uzatvoriť si aj komerčné poistenie. To pokrýva všetky náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež repatriácie na Slovensko. Ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách... a nikdy neviete, kedy budete potrebovať pomocnú ruku a podporu.
 
Účel a rozsah poistenia
 
Skôr ako si uzatvoríte vhodné poistenie, zamyslite sa nad účelom svojej cesty – bude pracovná, rekreačná či zameraná na šport – aj nad plánovanými aktivitami a ich rozsahom. Pretože je rozdiel, keď idete k českým bratom na poldňovú pracovnú poradu, alebo si užívať nočný život vo vybranej európskej metropole, príp. testovať svoju fyzičku a orientáciu v teréne pri snowboardovaní. V prípade, že plánujete športovať nad rámec rekreačne vymedzených aktivít, zoznámte sa s poistnými podmienkami, ktoré intenzitu športu špecifikujú a ak je to potrebné, neriskujte a pripoistite sa. Pre všetky cesty odporúča poisťovňa Union uzatvoriť si vždy minimálne základný rozsah poistenia, ktorý tvorí poistenie liečebných nákladov a poistenie zodpovednosti za škodu. Poistnú ochranu je možné rozšíriť o úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie storna zájazdu, poistenie právnej ochrany a poistenie zimných či rizikových športov (ak nie sú súčasťou základného poistenia).
 
Súčasťou cestovného poistenia od Union poisťovne je poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane asistenčnej služby v zahraničí, poistenie batožiny (vrátane straty dokladov a oneskoreného dodania batožiny leteckou spoločnosťou), poistenie zodpovednosti za škody (vrátane nákladov na advokáta a nákladov kaucie) a úrazové poistenie. Klient si sám vyskladá produkt podľa svojich preferencií a charakteru jeho cesty (služobná cesta, manuálna práca, cesta za účelom adrenalínových športov). Pri cestovnom poistení Union je možné uzatvoriť poistenie aj inou osobnou, než je poistený a zvoliť si rozsah rizika. Poisťovňa Union taktiež ponúka zvýhodnené sadzby poistného pre rodiny, kolektívy a držiteľov kariet EURO<26, GO<26, ISIC, ITIC, poistencom Union zdravotnej poisťovne.
 
Spôsoby uzatvorenia cestovného poistenia
 
Časy, keď ste museli vystáť rady na pobočke poisťovne sú už dávno za nami. V priebehu pár minút môžete počas 24 hodín denne rýchlo a jednoducho uzavrieť cestovné poistenie aj cez internet či zaslaním SMS. Vyplnením online formulára na stránke Union poisťovne a úhradou poistného zvolenou formou platby získava následne poistenec doklad o uzatvorení poistenia vrátane zmluvy. Tieto doklady – potvrdenie o poistení, poistné podmienky a kontakt na asistenčnú službu je potrebné si vytlačiť a uchovať pre prípad potreby a dovolenka sa môže začať. Podobne je to aj s poistením prostredníctvom SMS – v priebehu pár minút vo vlaku cestou do hôr, či pred opustením krajiny na letiskovom termináli viete rýchlo a jednoducho uzatvoriť cestovné či horské poistenie. Stačí poslať na číslo 6655 krátku textovú správu v tvare meno a priezvisko, rodné číslo, dĺžka pobytu v trvaní od - do a zvolený typ poistenia. Po jednoduchom overovacom procese poistenec získava potvrdenie od Unionu o uzatvorení poistnej zmluvy a základné informácie v prípade vzniku poistnej udalosti. Táto služba je prístupná klientom Orange-u a T-Mobilu. Cena poistného bude klientom zúčtovaná v najbližšej faktúre, príp. odrátaná z kreditu (Prima, Easy)    

Ako sa správať na horách s lyžami či bez nich
 
Pri prevádzke zimných športov je nevyhnutné dodržiavať medzinárodne zažité „Pravidlá FIS pre správania sa lyžiarov a snowboardistov na lyžiarskych tratiach“, ktoré upravujú práva a povinnosti všetkých osôb pohybujúcich sa na zjazdovkách.
 
Bezpečná výbava
Bezpečné vybavenie vás síce od prípadnej nehody neuchráni, pomôže vám však čiastočne predísť alebo aspoň zmierniť jej následky. Dbajte o to, aby vaše vybavenie bolo v dobrom technickom stave, viazanie si nechajte pred odjazdom vždy odborne skontrolovať a nezabudnite na lyžiarsku prilbu.
 
Pravidlá FIS
 
Bezpečnostnými pravidlami Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS (vydané v Ženeve v roku 2002) by sa mali riadiť všetci návštevníci lyžiarskych stredísk bez ohľadu na to, čo majú obuté na nohách. V prípade nehody totiž vyšetrovatelia aj súdy na tieto odporúčania prihliadajú pri určovaní vinníka.
 
1.     Ohľaduplnosť: Na lyžiarskej trati ste povinní správať sa tak, aby ste neohrozili alebo neuškodili sebe ani nikomu inému.
 
2.     Rýchlosť a spôsob jazdy: Jazdite „na dohľad“. Rýchlosť a spôsob jazdy musíte prispôsobiť svojim schopnostiam a terénu, snehovým či poveternostným podmienkam, ako aj hustote premávky.
 
3.     Voľba jazdnej stopy: Lyžiar/snowboardista jazdiaci vzadu musí svoju jazdnú stopu zvoliť tak, aby neohrozil lyžiarov jazdiacich pred ním.
 
4.     Predbiehanie: Predbiehať môžete z každého smeru, no vždy s dostatočným odstupom, aby ste predbiehanému lyžiarovi ponechali dostatok manévrovacieho priestoru.
 
5.     Vjazd na trať a rozjazd: Ak sa chcete pripojiť na zjazdovku alebo po zastavení pokračovať v jazde, ste povinní presvedčiť sa pohľadom hore aj dole po svahu, či niekoho neohrozíte.
 
6.     Zastavenie: Odhliadnuc od krízových situácií nikdy nezastavujte na úzkych alebo neprehľadných úsekoch trate. Ak v takom úseku spadnete, opustite ho tak rýchlo, ako sa len dá.
 
7.     Výstup a zostup: Ak na lyžiarskej trati šliapete nahor alebo pešo zostupujete, musíte použiť okraj trate.
 
8.     Sledujte značenie: Každý lyžiar/snowboardista je povinný dodržiavať označenie a signalizáciu na lyžiarskej trati.
 
9.     Poskytnutie pomoci: V prípade nehôd či úrazov ste povinní poskytnúť zraneným pomoc.
 
10. Povinnosť preukázať totožnosť: Každý lyžiar/snowboardista či svedok alebo účastník nehody, či je za ňu zodpovedný, alebo nie, musí preukázať svoju totožnosť.
»

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Program Mestské divadlo Žilina marec 2010
<< predchádzajúci článok
Slash stále hľadá nového speváka Velvet Revolver