Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2018

Na chlapca, ktorý ubodal spolužiaka, uvalili vyšetrovaciu väzbu



Pred vchodom do školského zariadenia sa už od rána hromadili kvety a sviečky.



Zdieľať
Pred vchodom do školského zariadenia sa už od rána hromadili kvety a sviečky. Foto: TASR/AP
Lünen 24. januára (TASR) - Vyšetrovaciu väzbu uvalili v stredu v Nemecku na 15-ročného školáka, ktorý v utorok ráno dobodal o rok mladšieho tínedžera na smrť, pretože sa údajne opakovane provokačne pozrel na útočníkovu matku. Stalo sa tak v škole v Lünene v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorá bola aj deň po tragédii v znamení smútku, snahy o spracovanie tragédie a spomienok na obeť.


Na pravé poludnie si na radnici i na miestnych školách uctili pamiatku zosnulého minútou ticha.

Pred vchodom do školského zariadenia sa už od rána hromadili kvety a sviečky.

Na mieste boli aj psychológovia, ktorí pomáhali mladým ľuďom vyrovnať sa s neobvyklou situáciou. Niektoré triedy im poslúžili a poslúžia i v ďalších dňoch na individuálne alebo skupinové rozhovory s mladými ľuďmi. Vo foyeri školy vznikol priestor pre vyjadrenie smútku vrátane kondolenčnej knihy.

Policajné odbory v Severnom Porýní-Vestfálsku by privítali štatistiku o tom, koľko mladých mužov vo veku 15-25 rokov má pri sebe nôž na účely sebaobrany predpokladajúc, že to platí takmer o každom z nich. Presnejšie údaje by pomohli policajtom pri príprave na zneškodnenie eventuálnych útočníkov, ako aj pri postupe v konkrétnych prípadoch, ktoré si vyžiadajú ich zásah.

Informácie priniesla tlačová agentúra DPA a Západonemecký rozhlas (WDR).

Kriminológ Christian Pfeiffer považuje utorkový prípad z Lünenu za výnimku, pretože všetky dostupné štatistiky naznačujú výrazný pokles násilných trestných činov a smrteľných deliktov mladistvých. Na tom podľa jeho slov nič nezmení ani tragédia z Lünenu, v súvislosti s ktorou by sa bolo zrejme potrebné pozrieť na rodinné prostredie útočníka. Akcia má podľa kriminológa sotva niečo spoločné so školou, skôr s rodinou a prostredím, v ktorom mladík vyrastal.

Zväzová organizácia nemeckých pedagógov však upozorňuje, že škola ponechaná napospas môže urobiť iba málo, a volá po širokej podpore boja proti násiliu na školách. Politici by podľa jej názoru mali podporiť pedagógov a tí by mali ťahať za jeden povraz s rodičmi, vyplýva z vyjadrenia šéfa zväzu Heinza-Petera Meidingera.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nadmerný globálny dlh je dôvodom k obavám
<< predchádzajúci článok
V Slovinsku štrajkovali zamestnanci verejnej správy