Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. januára 2015

Na 1000 rán bičom odsúdený aktivista má veľkú podporu



Prípad saudskoarabského blogera a ľudskoprávneho aktivistu Raifa Badawího, ktorý bol vo svojej vlasti za urážku islamu odsúdený na tisíc rán bičom, má veľkú odozvu na ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Rijád 20. januára (TASR) - Prípad saudskoarabského blogera a ľudskoprávneho aktivistu Raifa Badawího, ktorý bol vo svojej vlasti za urážku islamu odsúdený na tisíc rán bičom, má veľkú odozvu na internete.


Podľa vzoru hesla Je suis Charlie sa na internete objavil aj hashtag #JeSuisRaif. Online petíciu za jeho prepustenie na slobodu iniciovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Ľudí, ktorí ju chceli podpísať, bolo istý čas toľko, že to výrazne spomalilo jej webovú stránku. Okrem toho je na internete otvorené verejné fórum Osloboďte saudskoarabských liberálov, na ktorom prebieha živá diskusia.

Badáwího za urážku islamu okrem bičovania odsúdili aj na desať rokov väzenia a pokutu vo výške 266.000 dolárov. Prvých 50 rán bičom mu verejne zasadili 9. januára. Druhé verejné bičovanie, naplánované na 16. januára, odložili zo zdravotných dôvodov - odsúdenému sa nezacelili rany.

Ochrancovia ľudských práv i radoví používatelia internetu vyzývajú saudskoarabské úrady, aby prestali s telesnými trestami. Táto kampaň sa veľmi podobá na masovú mobilizáciu na obranu slobody tlače, ktorú badať v súvislosti s útokom na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo. Najpravdepodobnejšou príčinou tohto útoku zo 7. januára, ktorý si vyžiadal 12 obetí na životoch, boli karikatúry proroka Mohameda.

Západná tlač dnes uviedla, že saudskoarabské denníky sa o Badáwího prípade ešte vôbec nezmienili. Jeho manželka, žijúca aj s tromi deťmi v kanadskom azyle, v rozhovore pre britský denník The Guardian vyjadrila nádej, že tlak medzinárodného spoločenstva by mohol saudskoarabské úrady primať k zhovievavosti.

Badáwí je spisovateľom, aktivistom a zakladateľom webovej stránky Free Saudi Liberals. V júni 2012 ho zadržali pre podozrenie z urážky islamu, ktorého sa údajne dopustil prostredníctvom elektronických médií, v decembri toho istého k tomu pridali aj obvinenia z odpadlíctva od viery, za čo v Saudskej Arábii hrozí rozsudok smrti.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spríjemnite si svoje bývanie
<< predchádzajúci článok
V Prešove zriadili pre referendum námietkovú kanceláriu