29. júna 2014
Nikita Michalkov Foto: TASR/APMoskva 29. júna (TASR) - Známy ruský režisér Nikita Michalkov sa vyslovil za zmeny v zákone zakazujúcom používanie vulgárneho jazyka v literatúre, masmédiách, na koncertoch, divadelných predstaveniach, v zábavných programoch a filmoch. Zákon začne v Rusku platiť 1. júla.
Ako informovala agentúra ITAR-TASS, Michalkov - prezident Medzinárodného moskovského filmového festivalu - v sobotu na tlačovej konferencii ako príklad uviedol
"vojnové filmy, ktoré sa len ťažko dajú predstaviť bez necenzúrovaných slov".
Michalkov však súčasne priznal, že "
ten objem vulgarít, ktorý sa teraz na nás valí z obrazoviek a plátna, je nesprávna vec". "Ja osobne som proti tomu," vyhlásil Michalkov, ktorý sa súčasne priznal, že v istých situáciách sa expresívnym výrazom nevyhýba ani on.
"Ruské nadávky - to veľmi delikátna záležitosť. Je to jeden z najväčších vynálezov ruského jazyka," tvrdí.
Zákon o zákaze používania vulgárneho jazyka v umeleckých dielach a masmédiách podpísal ruský prezident Vladimir Putin 5. mája.
Dokument stanovuje pokutu za používanie vulgárneho slovníka na všetkých verejných podujatiach, pričom určuje, ktoré výrazy a slovné spojenia nie sú v súlade s ruským knižným jazykom. Pokuta za porušenie zákona bude pre jednotlivca v prepočte približne 40-50 eur, pre štátnych úradníkov 80-100 eur a pre právnické osoby 805-1006 eur.
Za opakovaný priestupok zákon ráta s ešte vyššími sumami, ako aj zákazom podnikateľskej činnosti na tri mesiace.
Ruský film s nespisovným jazykom sa nebude môcť klasifikovať ako národný. Audio- a videoprodukty a knihy spadajúce pod nový zákon budú musieť byť označené príslušným symbolom a predávané v zapečatenom balení. Ak nariadenie nebude spĺňať predpisy, bude trestateľné vyššie zmienenými postihmi. Pravidlá sa však nevzťahujú na produkty vydané pred dátumom začiatku platnosti príslušného zákona.
Putinov poradca a predseda prezidentskej rady pre ruský jazyk Vladimir Tolstoj pred časom uviedol, že zákon by nemal viesť k úplnému zákazu používania hrubých slov v umení. Podotkol, že v ojedinelých prípadoch je použitie tzv. nenormatívnej lexiky na mieste.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR