Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. novembra 2015

MZV: Transparentnosť je ďalej kľúčovým princípom rozvojovej spolupráce



Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP
Bratislava 20. novembra (TASR) - Aj po schválení nového zákona o rozvojovej spolupráci zostane gestorom a koordinátorom poskytovania oficiálnej rozvojovej a humanitárnej pomoci ministerstvo zahraničných vecí. "Zachovania transparentnosti zostáva jedným z kľúčových princípov ich poskytovania. Udeľovanie dotácií a zákaziek sa bude naďalej riadiť pravidlami projektového cyklu resp. verejného obstarávania," uviedol hovorca ministerstva Peter Stano na margo nového zákona, ktorý v stredu (18.11.) schválil parlament. Platiť začne od januára budúceho roka.


MZV od nového zákona očakáva nielen zvýšenie efektivity SlovakAid, ale aj dynamiky rozvojovej spolupráce. Tá sa bude poskytovať formou dotácie či finančného príspevku. K novým nástrojom patrí predovšetkým zadanie zákazky, možnosť zapojenia súkromného sektora, ale tiež odpustenie dlhov a darovanie, či možnosť poskytnutia vývozných úverov zo strany Eximbanky.

Zákon pripúšťa vzhľadom na efektivitu a adresnosť poskytovanej rozvojovej spolupráce aj ďalšie nástroje, o ktorých rozhodne vláda.

Z hľadiska poskytovateľov pomoci nedochádza k zmene. Naďalej to budú mimovládne organizácie, verejné a štátne inštitúcie, ako aj podnikateľské subjekty.

Šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák predpokladá, že táto oblasť bude otvorená aj pre mimovládky mimo Slovenska. Došlo k dohode, že keď suma na dotácie dosiahne 15 miliónov eur, tak sa do nej môžu zapojiť aj zahraniční záujemcovia. V súčasnosti sa táto suma pohybuje na úrovni 5,5 až 6 miliónov eur. Ministerstvo má však ambíciu ju zvyšovať. Slovenské subjekty tak budú mať dostatok časového priestoru na to, aby sa pripravili na tvrdšiu konkurenciu. Na základe dohody s ministerstvom financií by sa objem výdavkov na dotácie v rámci rozvojovej spolupráce mal každoročne zvyšovať o 10 percent.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko vlani najviac finančne pomohlo Srbsku, Ukrajine a Keni
<< predchádzajúci článok
Každý jazyk má iný rytmus, chuť a vôňu, tvrdí umelkyňa