MZV SR prijal odsúdenie aktivistov v Barme so znepokojením
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR je znepokojené správami o odsúdení aktivistov za demokraciu a ich obhajcov v Barme (Mjanmarsku). Barmský súd v utorok odsúdil 14 členov prodemokratickej ...
BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR je znepokojené správami o odsúdení aktivistov za demokraciu a ich obhajcov v Barme (Mjanmarsku). Barmský súd v utorok odsúdil 14 členov prodemokratickej skupiny Študenti generácie 88 na prísne tresty, každý z nich by mal podľa rozsudku za mrežami stráviť 65 rokov. Medzi odsúdenými je aj päť žien, svoj trest si odpykajú vo väznici Insein, uviedli ich príbuzní. Viacero členov organizácie Študenti generácie 88 stálo na čele protivládnych protestov v roku 1988, po brutálnom potlačení čelili dlhoročnému väzneniu a mučeniu. Po prepustení pokračovali v politických aktivitách, ktoré viedli k minuloročným masovým protestom.
"Tento postup úradov Barmy (Mjanmarska) opätovne ukazuje na nedostatok vôle k demokratizácii krajiny a popieranie základných princípov právneho štátu," píše vo vyhlásení MZV. Rezort zahraničných vecí Barmu (Mjanmarsko) vyzýva na "bezpodmienečné prepustenie všetkých politických väzňov, vrátane Aung San Suu Kyi a podporu skutočného dialógu všetkých politických skupín a národností v rámci politického procesu vedúceho k celonárodnému zmiereniu, stabilite, prosperite a demokracii". Agentúre SITA poskytol vyhlásenie Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.
Barma je bývalou britskou kolóniou, ktorá v roku 1948 dosiahla nezávislosť. O 14 rokov neskôr však vládu prevzala vojenská junta, ktorá vládne dodnes. Vláda v roku 1989 zmenila britský názov Barma na Mjanmarsko, ktorý však odmietajú používať krajiny, ktoré s režimom nesúhlasia. Dôvodom je, že junta ako nástroj moci využíva násilné potláčanie povstaní a akýchkoľvek iných prejavov nesúhlasu.
SITA