Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. júna 2006

MZV opäť varuje pred špekulatívnymi ponukami práce



Rezort zahraničia opäť upozorňuje občanov na špekulatívne ponuky letných brigád v zahraničí, predovšetkým v poľnohospodárstve, stavebníctve ale i v cestovnom ruchu. V stanovisku, ktoré zaslali ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) - Rezort zahraničia opäť upozorňuje občanov na špekulatívne ponuky letných brigád v zahraničí, predovšetkým v poľnohospodárstve, stavebníctve ale i v cestovnom ruchu. V stanovisku, ktoré zaslali agentúre SITA, pripomínajú všetkým záujemcom o prácu v zahraničí, aby si dôkladne a s dostatočným predstihom overili serióznosť osoby resp. agentúry, ktorá prácu ponúka. Zoznam sprostredkovateľských agentúr je na webovej stránke www.upsvar.sk. Ďalšou možnosťou je osobná návšteva sprostredkovateľa práce, prípadne overenie jeho licencie na najbližšom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo aj telefonicky na čísle 18 555. Pokiaľ ide o sprostredkovateľa z inej krajiny je vhodné si preveriť jeho vierohodnosť na veľvyslanectve príslušnej krajiny.

Ministerstvo záujemcom o prácu v zahraničí radí, aby pri ponukách práce v zahraničí nedávali neznámym ľuďom peniaze a už vôbec nie bez potvrdenky. Treba si dávať pozor na to, aby sprostredkovanie práce, ubytovania alebo akejkoľvek ďalšej služby bolo zachytené písomne a za všetky zložené peniaze si treba žiadať potvrdenie. Podľa platných zákonov môže agentúra od fyzickej osoby vyberať poplatok za sprostredkovanie práce až po poskytnutí služby. Záujemcovia o prácu by nemali podpisovať "zmluvy", pokiaľ si všetko dobre neprečítajú. Ak niečomu občan nerozumie, mal by podľa MZV bez obáv požiadať o odklad podpisu a požiadať o vysvetlenie. Môže sa obrátiť aj na slovenské veľvyslanectvá, ktoré spravidla majú informácie o problematických firmách. Netreba sa spoliehať na žiadne gentlemanské dohody, upozorňuje slovenský rezort zahraničia. Pokiaľ firma robí nátlak na okamžité podpísanie dohody, tak je to prvý príznak možného podvodu.

V prípade podvodu, je treba nahlásiť ho na políciu v danej krajine, ako aj na slovenské veľvyslanectvo. Pokiaľ sa poškodení neobrátia na políciu, tak nečestní sprostredkovatelia práce budú naďalej podvádzať ďalších ľudí, pripomína rezort zahraničia. Veľvyslanectvo môže občanom pomôcť tým, že podvedeným záujemcom o prácu poskytne kontakty na políciu, právnikov či prekladateľov ako aj inými radami podľa konkrétnej situácie. Na právne zastupovanie si poškodení musia najať registrovaného právnika.

Slovenský rezort zahraničia zároveň upozorňuje, že si treba overiť za akých podmienok sa môže slovenský občan v danej krajine zamestnať. Niektoré krajiny pri nedodržaní podmienok považujú potom túto prácu „za čiernu“ t.j. bez povolenia, čo je považované za porušenie podmienok bezvízového styku, ktorý je určený na turistické účely.

Ministerstvo ďalej upozorňuje, že ak občan ide do zahraničia prácu hľadať, nemá ju teda vopred dohodnutú, mal by mať peniaze aspoň na dva – tri mesiace pobytu v cudzine. Do zahraničia by záujemcovia nemali vycestovať bez finančnej rezervy na spiatočnú cestu, resp. otvoreného spiatočného lístka.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za leteckú záchranu sa nebude platiť ani po 1. júli
<< predchádzajúci článok
Topoľčianskemu sudcovi ministerka pozastaví výkon funkcie