Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

24. septembra 2012

Mýty a fakty o depresii a samovraždách



Ročne pribudnú vo svete státisíce nových prípadov depresie. Napriek tomu, že ide o pomerne bežné psychické ochorenie, v prípade, že nie je pod kontrolou odborníkov, môže ľudí doviesť až k ...



Zdieľať
osamelost poruchy spanku BRATISLAVA 24. septembra  – Ročne pribudnú vo svete státisíce nových prípadov depresie. Napriek tomu, že ide o pomerne bežné psychické ochorenie, v prípade, že nie je pod kontrolou odborníkov, môže ľudí doviesť až k samovražde.


Mnohí ani netušia, v akom veľkom sú ohrození, prečo a kedy k nej najčastejšie dochádza. Prečítajte si niekoľko faktov a mýtov o depresii a samovraždách.


Počet samovráž stúpa počas vianočných prázdnin

Mýtus

“Je pravda, že sú obdobia, kedy sa samovraždy vyskytujú častejšie,” povedala výskumníčka, lekárka a univerzitná profesorka psychiatrie Marcia Valenstein. “No nie je to tak, ako si myslí väčšina ľudí,” dodala. Hoci by si mnoho ľudí ako obdobie pre najviac samovrážd tiplo Vianoce, v skutočnosti je ich v decembri najmenej a ich počet rastie na jar. Zatiaľ nie je jasné, prečo, no prevdepodobne to bude súvisieť s denným svetlom. “Je možné, že ľudia majú viac energie, aby toho boli schopní,” myslí si Valenstein.


Počet samovrážd rastie s nadmorskou výškou

Fakt

Hoci sa to zdá ako úplná hlúposť, štatistiky dokazujú, že počet samovrážd rastie s nadmorskou výškou. V regiónoch v nadmorskej výške dvetisíc metrov je o 70 percent viac samovrážd ako na úrovni hladiny mora.


Tínedžeri sú vo väčšom riziku

Mýtus

Napriek tomu, že na titulných stranách denníkov sa nachádzajú často príbehy o samovraždách mladých ľudí, v skutočnosti si život berú najčastejšie dôchodcovia. V najväčšom riziku sú starší bieli muži – štatistiky hovoria o čísle 49,8 samovrážd na 100-tisíc ľudí starších ako 85 rokov. V prípade ľudí nad 65 rokov je to 14 na 100-tisíc. U celej populácie je to priemerne 11 na 100-tisíc ľudí. Toto číslo je v prípade tínedžerov vo veku od 15 do 19 rokov 6,9 na 100-tisíc.


Štýl písania súvisi s rizikom samovraždy

Fakt

Kreativitu, depresiu a samovraždy odborníci už dávnejšie spájajú dohromady, veď množstvo významných historických postáv s kreatívnym duchom trpelo mentálnymi prouchami. Depresia trápila také osobnosti ako Charles Dickens, John Keats a Tennessee Williams. Slávni spisovatelia ako Ernest Hemingway, Sylvia Plath či David Foster Wallace ukončili svoj život samovraždou. Všetci vymenovaní mali niečo spoločné – písali v prvej osobe, čo niektorí odborníci považujú za riziko vzniku depresie a aj samovraždy.


Depresia je vždy príčinou samovraždy

Mýtus

Dvaja z troch ľudí v čase pokusu o samovraždu trpia depresiou. V jednom z troch prípadov je však na vine alkohol. Riziko sa zvyšuje v prípade, keď sa tieto dve veci spoja dohromady.


Rodina výrazne ovplyvňuje riziko spáchania samovraždy

Fakt

Ak sa v nejakej rodine vyskytuje depresia, je pravdepodobné, že podobných prípadov v nej nájdeme viac. Preto je namieste ostražitosť, ak vaši rodičia či starí rodičia týmto ochorením trpeli. Na druhej strane rodina môže v prípade sklonu k samovražde významne pomôcť. Silné vzťahy v rodine a medzi priateľmi hrajú kľúčovú úlohu v prevencii vzniku depresie a aj k samovražde.


V chudobných krajinách si ľudia berú život častejšie

Mýtus

Skutočnosť je taká, že množstvo bohatých krajín hlási vyšší počet samovrážd než niektoré rozvojové krajiny. Najmenej samovrážd sa vyskytuje v Brazílii či Dominikánskej republike, najviac v Rusku, Japonsku či Francúzsku.


Väčšina pokusov o samovraždu sa končí “neúspechom”

Fakt

Našťastie, len jeden zo 17 pokusov o samovraždu sa aj skončí smrťou. Väčšinu ľudí zachráni pud sebazáchovy alebo ich zabrzdí rýchle konanie blízkych.


Liečba znižuje riziko samovraždy

Fakt

“Neexistuje veľa spôsobov, ako predchádzať samovraždám. No úspešná liečba pod dozorom psychiatra môže zredukovať samovražedné sklony, predovšetkým u starších ľudí,” vysvetlila doktorka Valenstein. “Ak úspešne liečite depresiu, znižíte tým riziko, že dospejete až k samovražde,” dodala.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku

Zdroj: www.health.com

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Predĺžte si život s hroznom (3. 9. 2012)
 Ako mať pamäť vo forme a poraziť zábudlivosť (10. 8. 2012)
 Tipy na drinky, ktoré vás osviežia počas horúcich dní (7. 8. 2012)
 Malý a chutný liečivý zázrak – maliny (6. 8. 2012)
 Prečo je priateľstvo dobré pre vaše zdravie (3. 8. 2012)
 Nebaví vás fitnescentrum? Plávajte a cvičte gymnastiku (2. 8. 2012)
 Chcte sa zdravo stravovať? Na párok v rožku zabudnite (31. 7. 2012)
 Jedzte kurkumín a zabránite vzniku diabetu, tvrdia vedci (30. 7. 2012)
 Masáž prospieva telu aj duši (30. 7. 2012)
 Mnohoraké liečivé účinky levandule (27. 7. 2012)



nasledujúci článok >>
Minister napriek škrtom sľúbil pre vojakov viac peňazí
<< predchádzajúci článok
Súdy vo Veľkej Británii postupovali dobre, vraví ombudsmanka