Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

28. októbra 2005

Mýtus o Argonautoch sa mení na skutočnú udalosť



Moderná histografia pokladala veľmi dlho grécky epos o Argonautoch a zlatom rúne za výlučne oslavnú báj, ktorá mala Grékom pripomenúť ich slávnu minulosť.



Zdieľať
Taktiež ústredný artefakt celého mýtu - zlaté ovčie rúno - bol až donedávna komentovaný rozličným spôsobom. Napríklad, že to bol pozlátený veľmožský kožušinový plášť - kráľovskou obdobou dodnes veľmi obľúbenej balkánskej širice. Alebo, že to bol poklad zlatých nugátov, uložený do pevnej ovčej kože.
S inou teóriou, ktorá sa taktiež snaží poprieť Jasonovo putovanie, prišiel v roku 1987 dr. George Smith z univerzity v Melbourne. Podľa neho je báj o Argonautoch vlastne spomienkou na obdobie katastrofálneho sucha, ktoré Grécko postihlo v 10. storočí pred Kristom. Ešte aj dnes, keď nastane sucho a ovce sa nemajú kde pásť, kŕmia ich grécki farmári listami olivovníka. Keby ovciam dali lístie druhu Olea europaea, začnú zvieratá potnými žľazami vylučovať látku zvanú lanaurin. Toto červenkasté farbivo pôsobí, že sa ovčia vlna zafarbí zvláštnym zlatým odtieňom.
Všetky teórie, ktoré popierajú pravdivosť mýtu, sa teraz grécki archeológovia spoločne  s historikmi v Gruzínsku snažia dať na pravú mieru. Od začiatku spolupráce vyšli najavo skutočne fascinujúce  odhalenia.
Svanovia, obyvatelia kazašského podhoria, používajú už tisíce rokov ovčiu kožušinu pri ryžovaní zlata. Malé čiastočky drahého kovu sa zachytia v chumáčikoch vlny a vzniká skutočné zlaté rúno. Je zaujímavé, že táto technika bola známa aj v starovekom Grécku v okolí rieky Phasis.
Ďalšiu dôležitú stopu poskytujú gruzínske mýty. Podľa nich kedysi mládenci a mladí muži dokazovali dievkam svoju statočnosť tým, že sa v arénach stretávali s divokými býkmi. Zvieratá vraj mali na rohoch zavesené kovové ozdoby a mladíci sa ich snažili strhnúť. Išlo vlastne o obdobu dodnes obľúbenej portugalskej koridy. Je možné, že Iason a jeho družina sa tejto zábavy takisto zúčastnili. Neskorší rozprávači však z tejto hry urobili strašidelný boj s oceľovými býkmi z podsvetia.
Je teda báj o Argonautoch pravdivá? Nové zistenia naznačujú, že pravdepodobne mohlo ísť o prieskumnú expedíciu, ktorej úlohou bolo nadviazať obchodné styky a získať technológiu ryžovania zlata. Iba neskoršie generácie z nej urobili mýtus, ktorý dodnes očarí čitateľa na celom svete.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
„Veľké“ SuperStar hviezdy
<< predchádzajúci článok
Kedy pocestujeme do minulosti?