Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. novembra 2013

Múzeum TANAP po dvoch týždňoch opäť otvoria, pribudli novinky



Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici.



Zdieľať
Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici. Foto: TASR/Milan Kapusta
Tatranská Lomnica 23. novembra (TASR) – Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) dnes po dvoch týždňoch otvára svoje brány a ponúka novinky. "V diorámach je vždy niečo nové. A nemusí to byť iba živočích. Každoročne v nich napríklad vymieňame stromčeky a machy, ktoré počas roka vyschli. Ale tentoraz máme v jednej z nich nového krásneho vlka, ktorý nám doplnil mláďatko s dospelým jedincom. Máme nového výra a predovšetkým film, ktorý zachytáva život našich vysokohorských spáčov, svišťov," hovorí zoologička Výskumnej stanice a Múzea TANAP Štátnych lesov (ŠL) TANAP v Tatranskej Lomnici Barbara Chovancová.


Spomedzi noviniek, ktoré návštevníci Múzea TANAP v nasledujúcom roku budú môcť v jeho výstavných priestoroch vidieť, to však nie je všetko. Vo vitríne za expozíciou geológie pribudla svetelná tabuľa zachytávajúca život v území TANAP medzi podhorským a horským stupňom lesa. "Chceli sme návštevníkom ukázať, ako vyzerá srnčia zver, ako vyzerá v zime a ako v lete, ako sa líši srnec od jeleňa a zároveň pripomenúť, že u týchto živočíchov samice nemajú parohy," konkretizovala Chovancová.

Pod sklom z jednej vitrín pribudla história záchranárstva v Tatrách od jeho začiatkov až po obdobie, kedy Horská služba prešla pod ministerstvo vnútra. Návštevníci sa tak dozvedia napríklad aj to, že do roku 1874 záchranu v núdzi poskytovali v Tatrách baníci, pastieri, drevorubači, neskôr turisti, horolezci a vodcovia, členovia turistických organizácií, neskôr sa dostával záchranársky materiál na vysokohorské chaty, ktoré v tom čase budovali najmä turistické organizácie. Zaujímavým exponátom je pritom podľa Chovancovej záchranárska kniha, do ktorej záchranári zakresľovali miesto, kde sa úraz stal. Pritom priebeh záchrannej akcie približujú čiernobiele fotografie.

Obnovená a o nové zbierkové predmety doplnená je aj expozícia o objavovaní a poznávaní Tatier. Za sklom výstavných vitrín vymenila botanička Výskumnej stanice a Múzea TANAP ŠL TANAP Zuzana Kyselová všetky druhy rastlín. Návštevníci tak v celej ich kráse budú môcť vidieť viac ako sto najvzácnejších druhov tatranskej flóry. Chýbať bude jedine trojrozmerná mapa Tatier, ktorá zostane pred zrakmi návštevníkov Múzea TANAP ukrytá približne tri mesiace. "Po tomto čase sa objaví opäť, tentoraz však vynovená a aktualizovaná," dodáva Chovancová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na proteste v Bratislave zatkli muža, čo vlani pálil vlajku
<< predchádzajúci článok
Počas piatkovej demonštrácie v Bratislave utrpela zranenie policajtka