Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2016

Muža, ktorý v roku 1981 postrelil Reagana, pustili z liečebne



Na archívnej snímke z 30. marca 1981 vtedajší americký prezident Ronald Reagan (tretí zľava) máva krátko pred atentátom na jeho osobu, ktorý spáchal pred hotelom Hilton vo Washingtone mladý mentálne narušený John Hinckley. Druhý ...



Zdieľať
Na archívnej snímke z 30. marca 1981 vtedajší americký prezident Ronald Reagan (tretí zľava) máva krátko pred atentátom na jeho osobu, ktorý spáchal pred hotelom Hilton vo Washingtone mladý mentálne narušený John Hinckley. Druhý zľava agent americkej tajnej služby Jerry Parr, ktorému sa pripisuje zásluha na záchrane exprezidenta, keď vtiahol Reagana do prezidentskej limuzíny. Foto: TASR/AP
Washington 11. septembra (TASR) - Atentátnika, ktorý sa pred 35 rokmi, v marci 1981, pokúsil zastreliť vtedajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana, prepustili dnes definitívne z psychiatrickej liečebne vo Washingtone. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Federálny sudca koncom júla rozhodol, že 61-ročný John Hinckley junior už nie je nebezpečný pre seba ani pre verejnosť a môže natrvalo žiť u svojej matky vo Williamsburgu.

Hinckley ju už na dlhšie obdobia z liečenia navštevoval a pripravoval sa na obdobie, keď ho prepustia na slobodu. Bude musieť dodržiavať rad pravidiel: pracovať najmenej tri dni v týždni - napríklad ako dobrovoľník - a pravidelne navštevovať svojho psychiatra. Bude tiež môcť šoférovať sám auto do vzdialenosti maximálne 30 míl od Williamsburgu a raz do mesiaca na kontrolu v liečebni vo Washingtone. Nesmie konzumovať alkohol ani ilegálne drogy a na internete môže surfovať s obmedzeniami. Môže voliť a jeho obhajca Barry Levine sa domnieva, že využije svoje právo hlasovať v amerických prezidentských voľbách, uviedla AP.

Syn texaského milionára Hinckley 30. marca 1981 pri odchode z washingtonského hotela Hilton šesťkrát vystrelil a postrelil štyroch ľudí. Prezidenta Reagana zasiahol do pľúc, iba kúsok od srdca. Ďalej zasiahol tajomníka prezidenta, ktorý po útoku ochrnul, agenta tajnej služby a policajta.

Súd ho v roku 1982 uznal za duševne chorého a umiestnil ho do liečebne, z ktorej mal v ostatných rokoch povolené vychádzky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
De Maiziere: Nemecko ohrozuje vyše 520 moslimských radikálov
<< predchádzajúci článok
Nedeľa bude slnečná. Teploty nás opäť potešia