Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. mája 2012

Muž, ktorý odhalil hrobku faraóna, teraz kraľuje Googlu



Svet si v stredu pripomína 138. výročie narodenia britského archeológa a egyptológa Howarda Cartera. Ten sa preslávil najmä objavením Tutanchamonovej hrobky, čo sa dodnes považuje za jednej z ...



Zdieľať
howard carter BRATISLAVA 9. mája  - Svet si v stredu pripomína 138. výročie narodenia britského archeológa a egyptológa Howarda Cartera. Ten sa preslávil najmä objavením Tutanchamonovej hrobky, čo sa dodnes považuje za jednej z najvýznamnejších objavov v dejinách archeológie.


Jeho pamiatku si pripomína aj internetový gigant Google.

Carter pôvodne pracoval na vyrábaní kópií zvitkoch a malieb z čias Egyptskej ríše, neskôr ho pri archeologických prácach sponzoroval lord Carnarvon.

Vďaka jeho peniazom mohol Carter po neuveriteľných 15 rokoch objaviť v Údolí kráľov v Luxore hrobku kráľovského chlapca Tutanchamona.

Najväčší triumf v jeho živote sa nerodil ľahko. Život mu skomplikovala politická situácia vo vtedajšom Egypte, prvá svetová vojna a tlak verejnej mienky, ktorá ho neustále tlačila k rýchlejšiemu tempu pri objavovaní "zahád" z čias starovekého Egypta.

Howard Carter bol v kruhoch odbornej verejnosti vnímaný ako archeológ "amatér". Po ohlásení veľkého objavu to mnohí vedci pripisovali šťastiu.

Nedobre skončil aj jeho donor lord Carnarvon, ktorý od egyptskej vlády nedostal ani sľúbenú časť z nálezu, čo bolo v tej dobe zvykom. Navyše Carnarvonova manželka musela po smrti muža predať z finančných dôvodov cennú zbierku. Tá sa dostala do rúk Metropolitného múzea v New Yorku, čo pobúrilo britskú vládu.

Carter dlhé roky bojoval s rakovinou, ktorej nakoniec vo veku 64 rokov podľahol. Britský archeológ zomrel 2. marca 1939 v Londýne, kde je aj pochovaný na cintoríne Putney Vale.

Video: Po stopách Tutanchamona



Tutanchamón sa stal faraónom v roku 1333 p.n.l. ako desaťročný a vládol iba deväť rokov. Hoci bol iba pomerne "bezvýznamným" kráľom, objav jeho hrobky z roku 1922, ktorá bola plná neuveriteľných artefaktov, vrátane zlatej pohrebnej masky, ho preslávil na celkom svete. Dlhý čas sa špekulovalo nad tým, prečo kráľ zomrel už v takom mladom veku. Diera v jeho lebke dlho udržiavala domnienky, že ho zavraždili.

Slávny egyptský faraón trpel rázštepom podnebia a takzvanou "konskou nohou", ktorá ho pravdepodobne nútila kráčať o palici, smrteľné sa mu však stali až komplikácie spôsobené zlomeninou nohy, ku ktorej sa navyše pridala malária, vyplynulo z výsledkov najrozsiahlejšej štúdie jeho múmie.



Informácie pochádzajú z webovej stránky wikipedia.org a archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Metalová legenda Slayer už o mesiac v Bratislave: Aké prekvapenie si pripravili pre Slovákov?
<< predchádzajúci článok
Jude Law je závislý od manikúry