Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2009

Musel som zavolať Georgeovi, hovorí Olmert



Medzi izraelským premiérom Ehudom Olmertom a americkým ministerstvom zahraničným vecí to vrie. Dôvodom sú čerstvé Olmertove vyjadrenia, podľa ktorých práve on stojí za nepodporením rezolúcie ...



Zdieľať
JERUZALEM 14. januára (WEBNOVINY) - Medzi izraelským premiérom Ehudom Olmertom a americkým ministerstvom zahraničným vecí to vrie. Dôvodom sú čerstvé Olmertove vyjadrenia, podľa ktorých práve on stojí za nepodporením rezolúcie Organizácie Spojených národov zo strany USA. Rezolúcia vyzývala na okamžité ukončenie násilia v Pásme Gazy, no Washington ju vtedy ako jediný člen Bezpečnostnej rady (BR OSN) nepodporil. Izraelský premiér tvrdí, že táto iniciatíva OSN mala byť pôvodne schválená jednomyseľne, vtedy však podľa vlastných slov vzal iniciatívu do svojich rúk a zavolal svojmu americkému kolegovi Georgeovi Bushovi.


"Povedal som, dajte mi prezidenta Busha. Oni mi však oznámili, že práve v tejto chvíli prednáša svoj prejav vo Philadephii. Na to som odvetil, že to ma nezaujíma - dajte mi ho k telefónu, ihneď," vyhlásil Olmert vo svojom prejave v Aškelone. Bush, ktorý mal podľa jeho slov následne prejav prerušiť, sa síce v danej chvíli nevedel jednoznačne k jeho požiadavke nepodporiť rezolúciu OSN postaviť, nakoniec však zavolal ministerke zahraničných vecí Condoleezze Riceovej a inštruoval ju, aby iniciatívu organizácie nepodporila. "Cítila sa trápne a zahanbene," vyhlásil vzápätí na adresu Riceovej izraelský premiér. Washington tieto informácie okamžite ostro odmietol a Olmertove vyjadrenia považuje za absolútne nepravdivé. USA už údajne požiadali Jeruzalem o dementovanie týchto vyjadrení. Informoval o tom portál izraelského denníka Haaretz.

BR OSN minulý týždeň prijala rezolúciu, v ktorej vyzvala na okamžité a trvalé prímerie v Pásme Gazy vedúce k úplnému stiahnutiu izraelských síl z územia. Kompromisný návrh predložený po trojdňovom intenzívnom vyjednávaní za účasti ministrov zahraničných vecí viacerých arabských krajín, Spojených štátov amerických, Británie a Francúzska, podporili všetci členovia 15-člennej rady s výnimkou Washingtonu, ktorý sa neočakávane zdržal hlasovania.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajina a Rusko sa nezhodujú na trasách tranzitu
<< predchádzajúci článok
Svetová hospodárska kríza tvrdo zasiahla aj rozvíjajúce sa ekonomiky.