Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. januára 2015

MURÁNSKY: Nový zákon o odpadoch zlikviduje recyklačný priemysel



Nový zákon o odpadoch v praxi zlikviduje recyklačný priemysel na Slovensku a bude znamenať koniec separácie odpadov. Tvrdí to poslanec NR SR Peter ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 8. januára (TASR) – Nový zákon o odpadoch v praxi zlikviduje recyklačný priemysel na Slovensku a bude znamenať koniec separácie odpadov. Tvrdí to poslanec NR SR Peter Muránsky.


Muránsky dnes spolu s poslancom Mariánom Radošovským (KDH) na pôde Národnej rady SR kritizovali návrh úplne nového zákona, ktorý na svojom poslednom minuloročnom zasadnutí schválila vláda a smeruje do parlamentu. Ten by sa ním mal zaoberať už na svojej januárovej schôdzi.

Muránsky pripomenul, že Slovensko má so separovaním už dnes problémy, keď sa napríklad recykluje iba 20 percent odpadov z obalov. Situácia sa podľa neho po prijatí zákona ešte zhorší. „Nebude to mať kto zaplatiť,“ zdôvodnil.

Nová odpadová legislatíva, s ktorou prišiel minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD), ruší Recyklačný fond (RF) a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti. Za výrobok majú byť zodpovední od jeho uvedenia na trh až po likvidáciu.

Zhodnocovanie odpadu majú dostať na starosť Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV). Systém podľa Muránskeho nebude funkčný.

Je presvedčený, že by aj naďalej mal fungovať Recyklačný fond, ktorý považuje za transparentný systém, lebo sú v ňom zastúpení štát, výrobcovia, obce aj mestá. Vie si však predstaviť, že by ho nahradil takzvaný "clearingový" účet.

„Za každý prúd odpadov by sa do neho platil vyhláškou stanovený poplatok a z tohto poplatku by pre každý prúd odpadov boli preplácané náklady na zber, prepravu a spracovanie toho, ktorého druhu odpadu,“ priblížil. Taký systém podľa neho fungoval v minulosti v Rakúsku a v súčasnosti je v Nemecku.

Muránsky sa domnieva, že návrhom zákona súčasné vedenie rezortu vyšlo v ústrety konkrétnym podnikateľom v zahraniční a povedie k monopolizácii trhu.

„Ja hovorím, že cez tento zákon bol aj náš recyklačný priemysel na Slovensku predaný do zahraničia, že to má svoj skrytý význam, prečo je to takto koncipované a prečo to takto pán minister urobil,“ uviedol.

Podľa poslanca Mariána Radošovského reforma Žigu „znetvoruje“ celé prostredie v odpadovom hospodárstve. „Má byť nielen podnikateľské, ale má aj slúžiť všetkým zúčastneným. Takýto duch zákona nie je dodržaný,“ kritizoval.

Obáva sa, že Slovensko nebude aj naďalej plniť záväzky voči Európskej únii, čo bude mať pre našu krajinu finančný dôsledok. „Krajiny, ktoré k tomu takto laxne pristúpili, sú pod permanentným tlakom Bruselu za nedodržiavanie záväzkov. Najmarkantnejší príklad je Taliansko,“ upozornil.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v novembri vzrástli
<< predchádzajúci článok
Automobilka Kia Motors Slovakia podporí granty škôl v Žilinskom kraji