MŠ SR nesúhlasí s návrhom poslancov SMK o učebniciach
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Poslanecký návrh Józsefa Berényiho a Lászlóa Szigetiho zo Strany maďarskej koalície, aby sa zemepisné názvy v školských učebniciach v jazykoch národnostných menšín uvádzali v ich jazyku, ...
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Poslanecký návrh Józsefa Berényiho a Lászlóa Szigetiho zo Strany maďarskej koalície, aby sa zemepisné názvy v školských učebniciach v jazykoch národnostných menšín uvádzali v ich jazyku, vláda na dnešnom rokovaní neodsúhlasila.
Ministerstvo školstva SR nesúhlasilo s návrhom zákona, ktorý predložili poslanci Národnej rady SR a neodporučilo vláde Slovenskej republiky vysloviť s ním súhlas, lebo podľa neho je v rozpore so zákonom o štátnom jazyku a so zákonom o geodézii a kartografii. MŠ návrh neodporúčalo aj preto, lebo podľa neho sú „štandardizované geografické názvy záväzné a v učebniciach ako v odborných publikáciách, ktoré obsahujú aj kartografické údaje, sa musia uvádzať v štátnom jazyku“.
SMK oponuje, že zákon o geodézii a kartografii nemá s učebnicami nič spoločné. Mapy, ktoré deti používajú, píšu názvy po slovensky. Podľa paragrafu 12 odseku 3 školského zákona sa deťom a žiakom patriacim k národnostným menšinám a etnickým skupinám zabezpečuje okrem práva na osvojenie si štátneho jazyka aj právo na výchovu a vzdelanie v ich jazyku, pripomínajú predkladatelia novely Berényi a Szigeti. V dôvodovej správe argumentujú aj medzinárodnými záväzkami SR.
Podľa článku 10 Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov zmluvné strany sa zaväzujú umožniť alebo podporiť používanie alebo prevzatie tradičných a správnych miestnych názvov v regionálnych alebo menšinových jazykoch, a ak je to potrebné, spoločne s pomenovaním v oficiálnom jazyku.
Premiér Robert Fico ešte pred týždňom navrhoval písanie zemepisných názvov v menšinovom jazyku a následne v slovenčine. Vo vyhlásení z Komárna sa s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom zaviazal, že obe strany podporujú vo vzdelávaní národnostných menšín používanie vzdelávacích materiálov v najlepšej kvalite, rovnako z hľadiska jazyka i obsahu.
SITA