Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. februára 2007

MR a SR podpíšu dohodu o infraštrukturálnych investíciách



"Verím, že do konca marca bude podpísaná medzivládna dohoda o spoločných infraštrukturálnych investíciách," skonštatoval v sobotňajšej relácii maďarského vysielania SRo - ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - "Verím, že do konca marca bude podpísaná medzivládna dohoda o spoločných infraštrukturálnych investíciách," skonštatoval v sobotňajšej relácii maďarského vysielania SRo - Rádia Patria veľvyslanec Maďarskej republiky na Slovensku Antal Heizer. Povedal, že ho veľmi inšpirovali nedávne rokovania predsedu slovenského parlamentu Pavla Pašku v Budapešti, kde loboval za vybudovanie diaľnice do Miškovca a za vybudovanie sústavy mostov na hraničnej rieke Ipeľ. Maďarský veľvyslanec poukázal na to, že po vstupe oboch krajín do schengenského priestoru v januári budúceho roka sa niekdajšie trianonské hranice stávajú symbolickými a úlohou oboch štátov bude postaviť množstvo malých ciest a mostov, ktoré boli zbúrané pred osemdesiatymi a sedemdesiatymi rokmi. Na otázku, či považuje za reálne podpísanie príslušnej medzivládnej dohody o výstavbe diaľnice z Miškovca do Košíc a sústavy mostov na rieke Ipeľ, maďarský diplomat uviedol, že do konca marca zrejme bude podpísaná príslušná medzivládna dohoda.

Otázka, či je v záujme susedných štátov rozvoj vzájomnej spolupráce, je dnes už prekonaná, skonštatoval Heizer. Podľa neho maďarské investície na Slovensku sú už také významné a maďarské firmy sú prítomné na slovenskom trhu v takom počte, že hospodársky rozvoj v oboch krajinách bez vzájomnej spolupráce si nevie predstaviť. Maďarský diplomat však pripustil, že v niektorých regiónoch Slovenska túto skutočnosť ľudia ešte nepociťujú. Znalosť jazyka druhého štátu, hlavne v prihraničných oblastiach, by mala byť v záujme každého jednotlivca, ktorý sa chce zamestnať, skonštatoval Heizer. Považuje zároveň za potrebné, aby o existujúcich historických kŕčoch a nevyjasnených problémoch diskutovali odborníci a nie politici. Ako príklad spomenul nedávne bratislavské diskusné fórum historikov a predstaviteľov inteligencie oboch krajín na tému Trianonu. Je to jedna z najháklivejších tém, ktorá bola dlho tabuizovaná, a je dobré, že už je možné diskutovať aj o tom. Je však dôležité, aby sa diskusia viedla v odbornej rovine a nie v politickej, prízvukoval Heizer. Podľa neho, ak politika bude otvorená v tom zmysle, že nezasiahne voči pozitívnym trendom, tak potom vďaka medziľudským vzťahom môžu postupne vzájomné predsudky a kŕče vymiznúť. Ako dodal, v regiónoch, kde je úzka spolupráca medzi družobnými obcami oboch štátov, tento fenomén už funguje.

Podľa Heizera je veľmi užitočná činnosť zmiešanej maďarsko-slovenskej pracovnej skupiny historikov. Výsledkom ich práce by mala byť spoločná učebnica dejepisu pre detí v obidvoch štátoch. Takáto publikácia by dopomohla aj k náprave terajšieho neúnosného stavu, keď sa študenti na oboch brehoch Dunaja učia o tých istých historických udalostiach niečo úplne odlišné, skonštatoval maďarský diplomat. Náprava v tejto oblasti by mala obrovský význam z hľadiska výchovy mladej generácie, uviedol maďarský veľvyslanec.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izrael a USA majú na palestínsku vládu rovnaké nároky
<< predchádzajúci článok
Clintonová chce začať s fázovým odsunom vojakov