Od začiatku budúceho roka by mohli sporiteľa meniť svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) každých šesť mesiacov. Naďalej však bude pri prestupe do inej DSS potrebný tzv. akceptačný list, ...
BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Od začiatku budúceho roka by mohli sporiteľa meniť svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) každých šesť mesiacov. Naďalej však bude pri prestupe do inej DSS potrebný tzv. akceptačný list, za ktorý sporiteľ Sociálnej poisťovni (SP) zaplatí 500 Sk. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predlžilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) do pripomienkového konania. V súčasnosti je možné meniť správcu svojich dôchodkových úspor každé dva roky. Ministerstvo práce chce tiež sporiteľom umožniť, aby v prípade zdedenia dôchodkových úspor po zomretom sporiteľovi mohli tieto peniaze uložiť na vlastný účet v penzijnej spoločnosti. Ak sporiteľ ako dedič takúto možnosť nevyužije, dôchodková spoločnosť mu zdedenú sumu úspor vyplatí do piatich pracovných dní.
Rezort práce a sociálnych vecí tiež navrhuje spresniť prihlasovanie sa osôb starajúcich sa o dieťa do systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj zdokonaliť legislatívny rámec na skvalitnenie informácií, ktoré dôchodkové spoločnosti poskytujú svojim klientom. Malo by ísť o zabezpečenie vyššej zrozumiteľnosti a výpovednej hodnoty poskytovaných informácií najmä vo vzťahu k dosahovanej výkonnosti jednotlivých dôchodkových fondov, a to prostredníctvom informačných prospektov, internetovej stránky a výpisu z osobného dôchodkového účtu. Upraviť by sa tiež mali pravidlá investovania v druhom pilieri, a to najmä prehodnotením limitov a obmedzení pre nakladanie s majetkom v dôchodkových fondov, ako aj prehodnotením pravidiel rozloženia rizika.
Zmeny by mali od začiatku budúceho roka nastať aj v doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorý je tzv. tretím penzijným pilierom. Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž navrhuje liberalizovať investovanie v tomto dobrovoľnom systéme, čím sa majú podľa rezortu podstatne zmeniť pravidlá investičnej činnosti. "Navrhuje sa rozšírenie finančných nástrojov, uvoľnenie niektorých obmedzení a limitov v súlade s postavením doplnkových dôchodkových fondov ako fondov s dobrovoľnou účasťou," uvádza MPSVR. Rovnako ako v druhom pilieri rezort navrhuje prijať opatrenia na zvýšenie informovanosti účastníkov doplnkového dôchodkového sporenia o výnosnosti jednotlivých fondov.
V prvom, priebežnom dôchodkovom pilieri ministerstvo navrhuje, aby sa dôchodky každoročne zvyšovali už od 1. januára, a nie od 1. júla ako doteraz. Lehota na podanie prihlášky na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o novonarodené dieťa sa má predĺžiť zo súčasných 15 dní na 30 dní. Rezort súčasne navrhuje, aby štát platil poistné na dôchodkové poistenie aj za zamestnankyne a samostatne zárobkovo činné osoby v období, v ktorom im Sociálna poisťovňa poskytuje materské. Sociálnej poisťovni chce ministerstvo umožniť predĺženie lehoty na rozhodnutie v "osobitne komplikovaných prípadoch" na viac ako 120 dní za podmienky, že o tom rozhodne generálny riaditeľ SP, resp. riaditeľ pobočky poisťovne. Navrhovanou novelou zákona sa tiež majú ustanoviť nové podmienky pre vznik nároku na invalidný dôchodok v závislosti od veku poistenca. "Splnenie potrebného obdobia dôchodkového poistenia sa bude sledovať v celom období dôchodkového poistenia získaného pred vznikom invalidity a nielen v posledných desiatich rokoch, ako je tomu v súčasnosti," uvádza rezort sociálnych vecí.
SITA