|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
19. júna 2008
Mozgový infarkt - ako ho poraziť
Cievna mozgová príhoda (CMP, mozgové krvácanie a mozgový infarkt) je po nádorových ochoreniach a infarkte myokardu – treťou najčastejšou príčinou smrti v Slovenskej republike.
Zdieľať
„Trombolytickú liečbu mozgového infarktu je nutné zahájiť najneskôr do troch hodín od vzniku prvých príznakov. Rýchla reakcia, či už samotného pacienta, alebo jeho okolia je teda úplne kľúčová – o záchrane života rozhodujú doslova minúty. Dôležitý je okamžitý transport na jednotku intenzívnej starostlivosti, najlepšie neurologickú, kde je pacientovi poskytnutá vysokoodborná starostlivosť,“ – hovorí Doc. MUDr. Gdovinová - vedecký sekretár Slovenskej neurologickej spoločnosti, prednostka Neurologickej kliniky LF UPJŠ a FNLP Košice, a dodáva „celej rade pacientov sme už pomôcť nemohli, pretože prišli neskoro. Pacientov sme síce zachránili, ale mnohí z nich zostali s rôznym stupňom postihnutia – či už sa jedná o motorické príznaky – teda ochrnutie končatín a neschopnosť chodiť a postarať sa o seba, alebo poruchy reči, komunikácie, zraku a iné. Pacient teda prežije, ale je postihnutá kvalita života jeho a jeho okolia.“
Prof. MUDr.Turčáni, hlavný odborník pre neurológiu MZ SR v tejto súvislosti uvádza: (incidencia SR, odborné usmernenie) Aktuálna situácia s CMP na Slovensku je veľmi nepriaznivá najmä v súvislosti so skutočnosťou, že zatiaľ čo vo vyspelých štátoch sa v priebehu posledných 2 desaťročí podarilo znížiť mortalitu na CMP až o 40 %, na Slovensku sa situácia prakticky nemení. V záujme zlepšenia tohto stavu MZ SR rozbehlo viacero aktivít, z ktorých treba spomenúť predovšetkým Národný register cievnych mozgových príhod (1.1.2007) a Odborné usmernenie pre starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou v hyperakútnom štádiu (1.5 2008). Základným cieľom Odborného usmernenia je zabezpečiť, aby každý pacient s CMP bol v čo najkratšom čase (do 1 hodiny od vzniku) dopravený do špecializovaného centra, kde sa mu poskytne starostlivosť v súlade aktuálnym poznaním. V záujme toho je presne zadefi novaný spôsob hlásenia CMP, aktivácie príslušného centra, trasnsportu pacienta a spektrum nevyhnutných diagnostických a liečebných postupov v prednemocničnej a ústavnej starostlivosti.
MUDr. Kálig, hlavný odborník pre urgentnú medicínu MZ SR zdôrazňuje, že na Slovensku sú podceňované príznaky cievnej mozgovej príhody.
Núkajú sa otázky. Ktorí Slováci to podceňujú? Prečo? Veď podceňovať príznaky tak vážneho až život ohrozujúceho ochorenia je až proti pudu sebazáchovy. Verejnosť by mala poznať prvé príznaky ochorenia, mala by, čo najskôr cez linku tiesňového volania (155, 112) volať záchrannú zdravotnú službu, do príchodu záchranky by podľa potreby mala vedieť poskytnúť prvú pomoc. Záchranka by mala bezpečne prepraviť postihnutého do správnej nemocnice, kde ho už čaká multidisciplinárny odborný tím, ktorý je znalostne pripravený poskytnúť správnu liečbu. Z popísaného je zrejmé, že cesta pacienta od vzniku prvých príznakov po defi nitívnu liečbu vyžaduje dobre organizovaný, znalostne a technicky dobre vybavený viacodborový systém. V každej chvíli cesty pacienta je niekto najdôležitejší, ale jeden bez druhého sú menej účinní, až neúčinní. Z popísaného priebehu cesty pacienta je tiež zrejmé, že nezastupiteľné miesto v manažmente postihnutého má verejnosť, jej vedomostné zázemie o tomto ochorení. Mohli by sme povedať, že pre optimalizáciu liečby, napr. svojho príbuzného, musí vedieť spoznať prvé príznaky cievnej mozgovej príhody a hneď volať linku tiesňového volania. Ak to nedokáže, potom prispieva k zlyhaniu systému a možnému úmrtiu postihnutého. V podstate je to kruté konštatovanie, ale aj tu je možné hľadať odpoveď na to, ktorí Slováci podceňujú príznaky cievnej mozgovej príhody. Tí, ktorí sa zaraďujú do kategórie laickej verejnosti, alebo tí, ktorí o tomto ochorení majú vedomosti a túto laickú verejnosť majú po zdravotníckej stránke na starosti? Odpoveď nie je jednoduchá, ale skúsenosti z linky tiesňového volania hovoria, že vo včasnom volaní sú veľké rezervy. Je to výzva pre zdravotníkov, pre verejné zdravotníctvo na cieľavedomé zlepšenie vedomostného zázemia obyvateľstva o cievnej mozgovej príhode.
MUDr. Robert Mikulík, PhD, Národní koordinátor trombolýzy pro Českou republiku a vedúci cerebrovaskulárního programu na I. Neurologické klinice, FN u svaté Anny v Brně:
V České republice byla trombolýza schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv jako léčba akutního mozkového infarktu v roce 2004. V tomto roce provádělo trombolýzu 12 pracovišť a bylo léčeno celkem pouze 118 pacientů. Strategie na zvýšení počtu trombolyzovaných pacientů byla soustředěna do okruhů. Prvním bylo aktivace řady neurologických pracovišť tak, aby poskytovali trombolytickou terapii. V současné době jich trombolýzou léčí kolem 50. Druhým okruhem byla snaha o zvýšení povědomí o CMP v populaci. Ústředním bodem této snahy byla intenzivní edukační kampaň, která proběhla v letech 2006-2007. Tato kampaň byla organizována dvěma PR agenturami a skládala se z následujících částí: pravidelných tiskových konferencí, exkurzí novinářů na neurologická oddělení nemocnic v Praze a v Brně, založení internetových stránek www.mozkovaprihoda.cz, on-line poradny odborníka (neurologa a rehabilitačního lékaře), informačních letáků pro pacienty a jejich příbuzné, každoročních Dnů otevřených dveří iktových jednotek, podpory pacientských organizací se zaměřením na CMP. Výsledkem spolupráce s médii byly cca tři stovky mediálních výstupů (článků, reportáží a rozhovorů), které veřejnost informovaly o závažnosti a léčitelnosti CMP, příznacích onemocnění a nezbytnosti okamžitého volání 155 v případě rozpoznání onemocnění.
Výsledkem zmíněných opatření je, že počet trombolyzovaných pacientů v roce 2007 vrostl na 593, což řadí ČR na jedno z předních míst léčených pacientů na počet obyvatel v zemích EU.
Cievna mozgová príhoda je závažné a rozšírené civilizačné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dvoch podobách. U približne 80 % prípadov ide o mozgový infarkt a vo zvyšných 20 % o mozgové krvácanie. Mozgový infarkt vzniká podobne ako srdcový infarkt uzáverom tepny. Dôsledkom je, že mozgové tkanivo prestáva byť zásobené krvou a rýchlo odumiera. Každú minútu zomrú až 2 milióny buniek. Poškodenie, ktoré vznikne, je obvykle ťažké a často trvalé.
Najčastejšou príčinou mozgovej príhody je civilizačné ochorenie ateroskleróza. Na jej vzniku majú hlavný podiel vysoký krvný tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a nevhodná životospráva: fajčenie, nadváha, nadmerná konzumácia alkoholu atď. Ateroskleróza vedie buď k upchatiu mozgových ciev aterosklerotickými plátmi, na ktorých vznika krvná zrazenina (mozgový infarkt), alebo k zoslabeniu steny tepny, následne k jej prasknutiu (mozgové krvácanie).
Prejavy cievnej mozgovej príhody
Náhla slabosť, necitlivosť a porucha hybnosti tváre, hornej a dolnej končatiny na jednej polovici tela:
• Brní Vám tvár alebo úplne stuhne – nemôžete sa usmiať, zapískať, prehĺtať
• Neovládate svoju ruku, je akokeby bez citu a vypadávajú Vam z nej veci
• Vaša dolná končatina Vás prestane poslúchať, alebo sa podlamuje pri chôdzi
Náhla nerozhodnosť, problémy s rozprávaním, alebo porozumením
• Zle sa vyjadrujete, hľadáte slová, je Vám zle rozumieť alebo nerozumiete okoliu
• Zle sa Vám píše alebo číta
Náhla porucha zraku
• Náhle rozmazané videnie, alebo strata zraku
• Týka sa jedného oka, alebo oboch očí naraz. Niekedy sa videnie zdvojuje.
Náhle vzniknuté problémy s chôdzou alebo závrate
• Strácate rovnováhu, nie ste schopní svoju chôdzu koordinovať
Náhle silné bolesti hlavy bez zjavnej príčiny
• Náhla bolesť hlavy, ktorá niekedy prechádza v stuhnutosť krku
Test, alebo ako rýchlo rozoznať cievnu mozgovú príhodu
Tvár – požiadajte chorého, aby sa usmial, zapískal a ukázal zuby. U človeka s mozgovým infarktom dochádza k poklesu ústneho kútika. Pokiaľ sa chorý usmeje, ústne kútiky nebudú symetrické.
Ruky – požiadajte chorého, aby natiahol ruky pred seba a otočil ich dlaňami dole. Ochrnutá ruka obvykle rýchlo klesá.
Reč – požiadajte pacienta, aby povedal jednoduchú vetu, napríklad: „Starého psa novým kúskom nenaučíš.“ Človek s cievnou mozgovou príhodou nie je toho schopný, alebo bude komoliť slová.
Tieto príznaky môžu byť aj len krátkodobé a môžu odznieť do niekoľkých minút. Aj v týchto prípadoch je však úplne nevyhnutné rýchle ošetrenie, lebo riziko vzniku následnej závažnej cievnej mozgovej príhody je veľmi vysoké!
Linka 155 – prvý krok k záchrane
Pokiaľ pozorujete tieto príznaky, okamžite zavolajte linku tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby na telefónnom čísle 155. Záchranná zdravotná služba stabilizuje životné funkcie pacienta a podľa situácie podnikne kroky, ktoré zabránia ďalšiemu poškodzovaniu mozgu. Pretože najúčinnejšia je pomoc poskytnutá v prvých hodinách, pacient musí byť rýchlo dopravený do správnej nemocnice, kde 24-hodinová pripravenosť špecializovaného neurologického pracoviska a ďalších medicínskych odborov (rádiodiagnostika s CT, OAIM, interné, biochémia, hematológia) zabezpečí komplexnú optimalizáciu fi nálnej liečby.