Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. apríla 2014

Most-Híd vyzýva ministra spravodlivosti T. Boreca, aby odstúpil



Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas tlačovej konferencie



Zdieľať
Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas tlačovej konferencie Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 8. apríla (TASR) - Strana Most-Híd vyzýva ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD), aby odstúpil. Dôvodom je neúspech jeho dovolania v kauze bývalého košického poslanca za Smer-SD Františka Olejníka odsúdeného za korupciu.


Najvyšší súd v pondelok (7.4.) zamietol dovolanie Boreca. Predseda dovolacieho senátu Milan Lipovský odmietol názor, že súdy pri rozhodovaní nesprávne zistili skutkový stav. Borec už predtým čelil v parlamente snahe opozície odvolať ho z funkcie práve pre podanie mimoriadneho opravného prostriedku.

„Najvyšší súd SR trest pre pána Olejníka potvrdil a pán minister Borec, strana Smer, ako aj poslanci Smeru, ktorí pri odvolávaní svojho šéfa rezortu obhajovali tak, že vlastne spochybnili pôvodný rozsudok pre skorumpovaného politika Olejníka, by mali v tejto veci vyvodiť dôsledky," vyhlásil v tlačovej správe zaslanej médiám poslanec Mostu-Híd Gábor Gál.

Gál vyzval ministra na vyvodenie politickej zodpovednosti. Po rozhodnutí Najvyššieho súdu sa podľa neho ukázalo, že "jeho dovolanie nebolo dôvodné a bolo postavené skôr na politickej súdržnosti ako na faktoch".

"Je najvyšší čas, aby sa predovšetkým pán Borec k celej záležitosti postavil ako chlap a sám abdikoval,“ vyhlásil poslanec parlamentnej strany.

Olejníka odsúdil za korupciu Špecializovaný trestný súd v Pezinku, rozsudok potvrdil Najvyšší súd SR. Na konci minulého roka Borec podal mimoriadne dovolanie. V januári tohto roku potom rozhodol aj o odklade trestu pre Olejníka, ktorý tak nemusel nastúpiť do väzenia.

Vo svojom dovolaní minister tvrdil, že súdy nezohľadnili zásadu in dubio pro reo, teda, že pochybnosti sa musia vyhodnocovať v prospech obvinených. Poukázal na to, že Olejníka odsúdili len na základe nepriamych dôkazov – záznamov z odpočúvaní a žiadne iné dôkazy ho z korupcie neusvedčujú.

"Treba povedať, že Špecializovaný trestný súd aj Najvyšší súd ako súd odvolací sa veľmi starostlivo a podrobným spôsobom zaoberali skutkovým stavom a veľmi logickým spôsobom dospeli k skutkovým zisteniam. Tie skutkové zistenia majú svoju logiku, sú opreté o dôkazy, a preto nemožno bez ďalšieho konštatovať, že bol skutkový stav nesprávne zistený, najmä keď dovolanie neuvádza konkrétne, v čom vidí nesprávne zistenie skutkového stavu," uviedol v pondelok v zdôvodnení predseda dovolacieho senátu Milan Lipovský.

Podľa prokurátora špeciálnej prokuratúry rozhodnutie súdu znamená, že bez ohľadu na to, kto má koľko titulov a aké kontakty, "aj Slovensko dokáže odsúdiť osoby so značným vplyvom".

Verdikt v Olejníkovej kauze je právoplatný od 25. apríla minulého roku, kedy odvolania obžalovaných voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zamietol NS SR. Olejníkovi potvrdil päťročné väzenie. Okrem neho boli v tomto prípade odsúdení aj podnikatelia Jozef Maskaľ a Marián Mrasko, ktorí dostali podmienečné tresty.

Podľa obžaloby mal nájomca budovy na Hlavnej 33 v Košiciach Maskaľ prostredníctvom Mraska sľúbiť vtedajšiemu mestskému poslancovi Olejníkovi úplatok vyše 11.000 eur za to, že zabezpečí, aby mu budovu mesto výhodne predalo. Mestské zastupiteľstvo predaj budovy za vyše 182.000 eur odhlasovalo v marci 2008, trhová cena budovy však mala byť takmer 400.000 eur.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odborári navrhli rozšírenie kolektívnych zmlúv na ďalšie podniky
<< predchádzajúci článok
Pri tvorbe doktrín sa treba pozrieť na históriu, tvrdí M. Koterec