Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. septembra 2011

Moslimovia kritizovali návrh SNS o zakázaní minaretov



Snaha SNS zakázať stavbu minaretov vníma Islamská nadácia na Slovensku (INS) ako číru snahu napraviť neúspech v posledných voľbách a získať späť stratené voličské hlasy. Vo vyhlásení, ...



Zdieľať
minaret BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) - Snaha SNS zakázať stavbu minaretov vníma Islamská nadácia na Slovensku (INS) ako číru snahu napraviť neúspech v posledných voľbách a získať späť stratené voličské hlasy. Vo vyhlásení, ktoré dnes INS zaslala agentúre SITA, sa uvádza, že Andrej Danko z SNS sa zrejme inšpiroval Švajčiarskom, kde zákaz stavby minaretov odobrili občania v referende, lenže slovenská realita je iná, keďže minarety sú doplnkom mešít, tie však na Slovensku nie sú.


"Ba čo viac, mešita je miestom bohoslužieb moslimov, no islam ako náboženstvo na Slovensku nie je ani len oficiálne uznané. SNS chce teda zakázať doplnok budov, ktoré na Slovensku nie sú, náboženskej komunite, ktorú slovenská legislatíva nepozná a ktorá má v súčasnosti na Slovensku len asi 5 000 členov," zhrnuli obsah aktivity SNS autori vyhlásenia.

INS navyše pripomína, že stavbu mešity v Bratislave mestské zastupiteľstvo opakovane zakázalo. Danko dnes povedal, že nechce, aby v Bratislave zvolávali sirény moslimov k modlitbe. "Skutočnosť je však taká, že v žiadnej západoeurópskej krajine pravidelné zvolávanie k modlitbe z reproduktorov minaretov nezaznieva, preto je obava, že by na Slovensku, ktoré ani nemá mešitu, vyrástol minaret, z ktorého by sa ozývalo zvolávanie k modlitbe, pravdepodobne celkom zbytočná," uisťuje Danka INS.

Pozrite si tiež:
Národniari vytiahli do boja proti minaretom


Dankove vyhlásenia si INS vysvetľuje tak, že nechce zaostať za inými politickými predstaviteľmi, keďže jeho tlačová konferencia nasledovala dva dni po vyjadrení ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) o zlyhaní “projektu multikulturalizmu”. "Otázkam islamu a moslimov v Európe sa dnes na Západe dostáva pomerne veľkej publicity a SNS tak možno chcela vyvolať dojem tých, ktorí sú “in”, no to žiaľ nie je možné v krajine s úplne odlišnou demografickou skladbou, akú má Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko, Veľká Británia či iné západoeurópske krajiny," dodáva INS a SNS odporúča, aby sa radšej zaoberala pálčivejšími problémami, než aby vytvárala publicitu pri pseudokauzách.

INS si kladie otázku, prečo podľa SNS v Bratislave niet miesta pre minarety, keď je pre ne miesto v Paríži, Londýne či v USA a na druhej strane sú kostoly s vežami v sýrskom Damašku, libanonskom Bejrúte, indonézskej Jakarte či egyptskej Káhire. "INS nepovažuje za šťastné, že sa SNS vyjadruje v mene všetkých Bratislavčanov, z ktorých by istotne časť s minaretmi problém nemala, obzvlášť vzhľadom na to, že v minulosti už predsa mešita s minaretom v Bratislave stála," píše sa ďalej.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Akciový trh USA oslabil po správe o stagnácii trhu práce
<< predchádzajúci článok
Najmladšie mesto Slovenska oslavuje 10 rokov