Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2014

Moskva žiada o informácie o stave chemického arzenálu v Líbyi



Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov pred Valným zhromaždením OSN



Zdieľať
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov pred Valným zhromaždením OSN Foto: TASR/AP
New York 28. septembra (TASR) - Moskva žiada o informácie o stave chemického arzenálu v Líbyi. Uviedol to v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas svojho prejavu na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.


"Mimochodom, ak hovoríme o chemických zbraniach, radi by sme videli pravdivé informácie o stave chemického arzenálu v Líbyi," citovala šéfa ruskej diplomacie agentúra RIA Novosti.

Moskva podľa Lavrova chápe, že "naši kolegovia v NATO po tom, čo zničili túto krajinu v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN, by sa radšej nedotýkali chaosu, ktorí vytvorili, ale otázka nekontrolovaného líbyjského chemického arzenálu je príliš vážna na to, aby sa pred ňou zatvárali oči".

Líbya požiadala svet o dodávky zbraní a podporu v boji proti terorizmu

Líbya požiadala v sobotu medzinárodné spoločenstvo o dodávky zbraní a podporu v boji proti terorizmu, ktorý podkopáva stabilitu tejto severoafrickej krajiny.

Žiadosť odznela v prejave predsedu líbyjského parlamentu Akílu Sáliha Ísu, s ktorým vystúpil na pôde OSN, uviedla agentúra Reuters.

Líbya v súčasnosti čelí faktickému dvojvládiu, keďže tam paralelne fungujú dva parlamenty a Tripolis - rovnako ako druhé najväčšie mesto Benghází - je pod kontrolou islamistických milícií. Legálne zvolená vláda i poslanecký zbor sa museli uchýliť do východného mesta Tobruk. V Tripolise naopak pôsobí vláda národnej spásy, ktorú vymenoval parlament ovládaný islamistami.

Táto krízová situácia by podľa Akílu Sáliha Ísu nemusela vôbec nastať, keby svet bral dianie v Líbyi skutočne vážne a nebol nevšímavý k hrozbe tamojšieho terorizmu. Tú predstavujú bývalé povstalecké milície odmietajúce zložiť zbrane a podriadiť sa ústrednej vláde.

"Medzinárodné spoločenstvo sa musí buď postaviť za (líbyjské) legitímne zvolené úrady ... alebo veľmi jasne deklarovať, že Líbya musí čeliť terorizmu sama," vyhlásil Ísá.

Líbya podľa neho urgentne potrebuje dodávky zbraní i výcvik pre svojich vojakov.

V tejto súvislosti varoval, že teroristi a extrémisti sformovali rozsiahly front siahajúci od Iraku až po Alžírsko, a ak svet zostane nečinný, bude sa táto hrozba ďalej šíriť v severnej Afriky i v oblasti Sahelu na južnom okraji Sahary.

Koncom augusta tohto roku Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorá sprísnila medzinárodné zbrojné embargo voči Líbyi. Rozšírila tiež sankcie zamerané na skupiny a jednotlivcov ohrozujúcich pokoj a stabilitu tejto krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Amnesty: Dubovcová je napriek arogancii vlády silným hlasom
<< predchádzajúci článok
Severná Kórea vyzvala na zjednotenie s Juhom na princípe konfederácie