18. júna 2015
Ľudovít Štúr Foto: Archív TASR - fotoreprodukciaBratislava 18. júna (TASR) - Životopisná monografia Jozefa Miloslava Hurbana „Ľudovít Štúr“ a jej pokračovanie
„Rozpomienky“ vychádzala na pokračovanie v obnovených Slovenských pohľadoch v Martine v rokoch 1881 - 1888. Na jej knižné vydanie došlo až po vzniku Česko-Slovenskej republiky v roku 1918.
Matiční redaktori si dielo rozvrhli na štyri knižné celky v rámci vydávania Spisov Jozefa Miloslava Hurbana. Prvá kniha vyšla v roku 1928 ako piaty zväzok Hurbanových Spisov v redakcii Jaroslava Vlčka. Druhá kniha vyšla až v roku 1938 ako šiesty zväzok Hurbanových spisov v redakcii Andreja Mráza. Dlhé časové obdobie spôsobili jazykové spory, ktoré vyvolala pravopisná reforma českého profesora Václava Vážneho. Ani redaktori nevedeli, do akej miery môžu a majú vstupovať do Hurbanovho írečitého textu, plného slovných zvratov a často i ironizujúcich a úsmev vyvolávajúcich štylizácií.
Jaroslav Vlček, vedomý si svojho profesorského postavenia, bol nekompromisný. Keď sa mu niečo nepáčilo, bez milosti vyhodil aj celé odseky. Redaktor Andrej Mráz mal väčšiu úctu k autorovi. Na správnu mieru uvádzal už len pravopis. Najväčšiu úctu k originálu preukázal Stanislav Mečiar, ktorý zredigoval tretiu a štvrtú knihu, vrátane Rozpomienok a zavŕšil tak knižné vydanie tohto Hurbanovho literárneho monumentu. Stalo sa tak až v roku 1944.
Projekt teda trval celých 16 rokov. Možno práve preto sa nevydaril. Negatívnu úlohu pri jeho realizácii zohrala skutočnosť, že v priebehu práce sa dvakrát menili pravidlá slovenského pravopisu (1932, 1940), čo s pôvodnými pravidlami znamenalo trojitý pravopisný pohľad troch redaktorov na Hurbanov text.
Vydanie Štúrovho životopisu malo svoj zmysel a význam. Oživilo jeho odkaz, prinieslo celý rad nových faktov z jeho života i z národného
„hýbania sa“ v dobe štúrovcov a rozšírilo poznanie vlastných dejín. Pôvodný Hurbanov text napokon vyšiel v jednom celku a so všetkými redakčno-editorskými náležitosťami v Slovenskom vydavateľstve krásnej literatúry v roku 1959.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR