Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júla 2013

Modrý Kameň kedysi preslávil hrad a Balašovci



Malý a vo viacerých ukazovateľoch nemestský Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš, ktorý už roky nesie nálepku najmenšieho slovenského mesta, bol kedysi významným uhorským sídlom.



Zdieľať
Modrý Kameň 27. júla (TASR) - Malý a vo viacerých ukazovateľoch nemestský Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš, ktorý už roky nesie nálepku najmenšieho slovenského mesta, bol kedysi významným uhorským sídlom.

Lipové námestie v najmenšom slovenskom meste - Modrom Kameni. Foto: TASR/Jozef Poliak

Mestečko sa začalo postupne rozvíjať pod dominantným hradom, ktorého vznik sa datuje 13. storočím. Hrad od počiatku vlastnil známy rod Balašovcov. V jeho majetku bol až do polovice 19. storočia.

Modrý Kameň sa stal významným mestom už v stredoveku. Tržné právo mu v 17. storočí (r. 1658) pridelil cisár Leopold II.

V novodobej histórii sú najdôležitejšími míľnikmi rok 1913, kedy bol vyhlásený za okresné mesto. Tento štatút mu prináležal až do roku 1960. V tomto roku vtedajšia vládna moc okres rozšírila a sídlo presťahovala do Lučenca, pod ktorý Modrý Kameň patril do roku 1968.

Súčasne s rastom baníctva v neďalekom Veľkom Krtíši chceli dostať vtedajší komunistickí funkcionári viac právomocí do tohto mesta. V roku 1969 preto rozhodli o zriadení sídla okresu vo Veľkom Krtíši. Modrému Kameňu súčasne "obnovili" štatút mesta.

Mesto už po druhej svetovej vojne patrilo u nás k najmenším. V roku 1948 malo síce ešte 2100 obyvateľov, avšak v roku 2001 ich bolo už len 1420. V uplynulých rokoch sa ich počet zastabilizoval na približne 1500. Aj tak je stále najmenším slovenským mestom. Druhé v poradí Dudince majú o niekoľko desiatok obyvateľov viac.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V nedeľu nás čaká peklo, teploty až do 38 stupňov
<< predchádzajúci článok
Rezort financií situáciu ohľadom vývoja bankových poplatkov sleduje