Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

10. septembra 2005

Modlivka ako miláčik rodiny



Modlivka nábožná je rozšírená po celej zemeguli vrátane strednej Európy, kde hranice jej severného teritória siahajú až po Varšavu.



Zdieľať
Vyskytuje sa, pochopiteľne, aj na Slovensku, bežne ju vídať napríklad na lúkach Malých Karpát. Šíri sa buď prirodzenou migráciou, alebo pasívne na tranzitných dopravných prostriedkoch z juhu Európy. Práve v tomto období na rozhraní leta a jesene nakladie samička asi dvesto vajíčok. Pozoruhodné je, že ak nie sú oplodnené samčekom, vyliahnu sa z nich samičky, z oplodnených zasa samčekovia.

Smrť po milovaní?
Samčekovia sú od samičiek výrazne menší, ale to je azda jediná vec, pre ktorú ich možno ľutovať. Známa fáma o tom, že po kopulácii, ktorá trvá aj niekoľko hodín, modlivka svojho partnera zožerie, je pravdivá iba do istej miery a ku kanibalizmu dochádza výnimočne. Takisto sú prehnané údaje o jej letových schopnostiach. Samček preletí maximálne 50 metrov, vyrušené mladé samičky len okolo 10-15 metrov. Modlivka sa najčastejšie vyskytuje v zelenej a hnedej farbe. 
Modlivka nábožná (Mantis religiosa) je pokojný krásny tvor, čo platí, pravdaže, až potom, ak sa zbavíme zbytočných predsudkov. Možno ju bez problémov chovať aj doma a čoskoro sa určite stane miláčikom detí aj dospelých. Ak sa cíti ohrozená, zaujme výstražný postoj, zakloní sa mierne dozadu a roztvorí vnútornú stranu nôh, čím odhalí dve červené škvrny, tzv. falošné oči. Roztvorí aj hryzadlá a mierne roztiahne krídla, čím sa opticky zväčší.

Pozor na konkurenciu
Na chov stačí veľký pohár od nakladaných uhoriek s vloženou vetvičkou, na ktorej bude modlivka tráviť väčšinu času. Konárik musí byť upevnený tak, aby mala modlivka pri zvliekaní dostatok miesta a nedotýkala sa dna, inak by sa jej deformovali končatiny a hrozilo by, že uhynie. Hrdlo zaváraninového pohára zakrývame jemnou látkou a stiahneme gumičkou.
Modlivka vyžaduje stálu teplotu v rozmedzí od 22 do
30 °C. Dospelé samice možno chovať aj na izbových rastlinách, ale iba po jednej, pretože práve v dôsledku konkurenčného boja by mohlo dôjsť k povestnému kanibalizmu. V prípade takéhoto chovu sa vystríhame používania pesticídov, prostredie častejšie rosíme a modlivku kŕmime vopred usmrteným hmyzom, podávaným pinzetou.

ZÁSADY PRI MNOŽENÍ MODLIVKY NÁBOŽNEJ
v Najvhodnejším obdobím na párenie sú asi dva týždne po zvlečení. Samice v tomto čase výdatne kŕmime, aby nepovažovali samčeka za korisť. Samček sa k nej priblíži zozadu a vo vhodnej chvíli sa s ňou spojí.
v Samček má v sebe zakódovaný strach, že ho vyhladovaná samica zožerie, a tak by často bez pomoci chovateľa k páreniu ani nedošlo. Treba ho posadiť samici na chrbát a on už vie, čo robiť.
v Samica po úspešnom párení vytvorí o 30-40 dní tzv. ootéku, penové puzdro na vajíčka, ktoré má termoregulačnú funkciu. Po jednom párení môže vytvoriť až tri ootéky.
v Samica sa viac o ootéky nestará, a treba v nich udržiavať asi 60-percentnú vlhkosť, aby vajíčka nevyschli. Mladé modlivky sa vyliahnu asi o 30-45 dní a ihneď sa začnú rozliezať.
v Počet nýmf sa pohybuje okolo 100-200 ks a sú asi 1 cm veľké. Spočiatku ich kŕmime octomilkami, neskôr nymfami svrčkov a postupne čoraz väčším hmyzom. Pri zanedbaní výživy môže dochádzať ku kanibalizmu.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pasparta vlastnými rukami
<< predchádzajúci článok
Mikla spieva Veľkému bratovi

Modlivka ako miláčik rodiny - diskusné fórum čitateľov

:D22.9. 20:21:38