Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. januára 2014

MMF zvýšil prognózu rastu svetovej ekonomiky



Medzinárodný menový fond (MMF) zvýšil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky. Hlavným dôvodom sú očakávania, že tempo rastu ekonomík USA a Británie ...



Zdieľať
Riaditeľka MMF Christine Lagardeová FOTO TASR/AP
Washington 21. januára (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) zvýšil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky. Hlavným dôvodom sú očakávania, že tempo rastu ekonomík USA a Británie sa zrýchli. Fond však upozornil, že centrálne banky v rozvinutých ekonomikách by mali pokračovať v podpore hospodárstva prostredníctvom menovej politiky, aby sa posilnilo oživenie. Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.


Vo svojej aktualizovanej prognóze MMF očakáva, že svetová ekonomika tento rok vzrastie o 3,7 %. V predpovedi z októbra 2013 počítal s rastom na úrovni 3,6 %. Fond ponechal predpoveď pre rok 2015 na úrovni 3,9 %.

Aj napriek pozitívnym vyhliadkam však nie je zažehnané riziko novej krízy, varoval fond. Zotavovanie v priemyselných ako aj v rozvíjajúcich sa krajinách je stále krehké.

Podľa aktuálnej predpovede sa hrubý domáci produkt (HDP) USA tento rok zvýši o 2,8 %, pričom fond v októbri očakával nárast len o 2,6 %. Na budúci rok však očakáva nárast o 3 % a nie o 3,4 %. MMF zvýšil prognózu rastu japonskej ekonomiky na 1,7 % z 1,2 % a britskej ekonomiky na 2,4 % z 1,9 %. Druhá najväčšia svetová ekonomika tento rok vzrastie o 7,5 % a o 7,3 % v roku 2015 po 7,7-% náraste vlani.

Ekonomika eurozóny by tento rok po dvoch rokoch recesie mala vzrásť o 1 % a na budúci rok o 1,4 %. MMF zvýšil predpoveď rastu španielskej ekonomiky pre tento rok na 0,6 % z 0,2 % a pre rok 2015 na 0,8 % z 0,5 %. Fond tiež optimistickejšie hodnotí vyhliadky najväčšej európskej ekonomiky - Nemecka, ktorého HDP sa podľa aktuálnej prognózy tento rok zvýši o 1,6 % a nie o 1,4 % a v roku 2015 o 1,4 % namiesto o 1,3 %.

K rizikám ohrozujúcim vyhliadky globálnej ekonomiky patrí nízka inflácia, predovšetkým v eurozóne. Pravdepodobnosť deflácie sa zvýšila. Ďalší vývoj bude závisieť aj od toho, či centrálne banky nestiahnu svoje stimuly príliš rýchlo. Rozvojové a rozvíjajúce sa krajiny musia mať dostatok času na to, aby sa pripravili na odlev kapitálu v súvislosti so zvýšením sadzieb v ostatných štátoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Policajti v Kyjeve zranili desiatky novinárov, dvoch zbili
<< predchádzajúci článok
ŠKODA dosiahla vlani takmer 20 percentný trhový podiel