Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. septembra 2017

Mjanmarsko chce nášľapnými mínami na hranici brániť Rohingom v návrate



Mjanmarské úrady kladú pozdĺž svojich hraníc s Bangladéšom míny, aby sa utečenci z etnika Rohingov nemohli vrátiť do svojich domovov v Mjanmarsku. Informovala o tom dnes ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Dháka 6. septembra (TASR) - Mjanmarské úrady kladú pozdĺž svojich hraníc s Bangladéšom míny, aby sa utečenci z etnika Rohingov nemohli vrátiť do svojich domovov v Mjanmarsku. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj vo vláde Bangladéša, kam Rohingovia pred násilím vo vlastnej krajine unikajú.


Podľa Reuters kladenie nášľapných mín v tesnej blízkosti hraničných zátarás obohnaných ostatným drôtom pokračuje už tretí deň.

Nemenovaný bangladéšsky pohraničník okrem toho Reuters informoval, že v utorok došlo v tejto časti spoločnej hranice k najmenej dvom výbuchom. Zranené pri tom boli dve deti.

Reuters dodal, že bangladéšska vláda chce dnes Mjanmarsku zaslať protestnú nótu proti zamínovaniu územia v blízkosti svojej hranice.

Násilie v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku vypuklo ešte 25. augusta, keď povstaleckí bojovníci patriaci k menšine Rohingov zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne začala protiútok. Vzájomné potýčky si podľa jej údajov vyžiadali najmenej 400 mŕtvych, prevažne z radov povstalcov.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v utorok informoval, že od 25. augusta uniklo pred násilnosťami z Mjanmarska do susedného Bangladéša až 123.000 príslušníkov moslimskej komunity Rohingov. Ešte v pondelok pritom UNHCR vydal správu o odhadovaných 87.000 utečencoch, ktorí z obavy pred násilnosťami prekročili hranice z Mjanmarska do Bangladéša. Podľa najnovších údajov, ktoré OSN zverejnila dnes, sa však počet rohinských utečencov v Bangladéši blíži už k 150.000.

Prudký nárast počtu utečencov - z ktorých mnohí sú chorí alebo zranení -, spôsobil, že zdroje humanitárnych agentúr a spoločností sú už vyčerpané. Mnohí z utečencov nemajú žiadne prístrešky. Zamestnanci humanitárnych agentúr sa im snažia poskytnúť aspoň prístup k pitnej vode, hygienickým zariadeniam a potravinám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Juncker pripomenul Orbánovi, že solidarita je obojsmerná cesta
<< predchádzajúci článok
Maďarská vláda: Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o kvótach je neprijateľné