Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2007

Mjanmarská vojenská junta zmiernila zákaz nočného vychádzania



Mjanmarská vojenská junta od nedele zmiernila zákaz nočného vychádzania v meste Rangún, ktoré je komerčnou metropolou krajiny. Vojaci jazdiaci po meste v nákladných autách v sobotu večer megafónmi ...



Zdieľať
RANGÚN 14. októbra (WEBNOVINY) - Mjanmarská vojenská junta od nedele zmiernila zákaz nočného vychádzania v meste Rangún, ktoré je komerčnou metropolou krajiny. Vojaci jazdiaci po meste v nákladných autách v sobotu večer megafónmi oznamovali, že zákaz nočného vychádzania sa skracuje o dve hodiny a platí od 11:00 večer do 3:00 ráno. Do soboty museli obyvatelia zostávať doma od 10:00 večer do 4:00 ráno. Zmiernenie zákazu vychádzania a stiahnutie časti vojakov z ulíc naznačuje, že junta má pocit, že už definitívne potlačila protesty v krajine, ktoré boli najväčšie za posledných dvadsať rokov. V septembri viedli budhistickí mnísi v uliciach Rangúnu až sto tisíc demonštrujúcich ľudí, ale pri následnom vládnom zásahu najmenej 13 ľudí zahynulo a viac ako dve tisíc skončilo vo väzniciach.

Hoci v uliciach Rangúnu je menšia prítomnosť armády, bezpečnostné sily pokračujú v prehľadávaní obytných štvrtí a pátrajú po ľuďoch spojených s minulomesačnými prodemokratickými protestmi. Podobná situácia je aj v druhom najväčšom mjanmarskom meste Mandalaj, kde sa konali podobné demonštrácie. Protesty vypukli potom, ako vláda v polovici augusta prudko zvýšila ceny palív, ale nespokojnosť prerástla do požiadaviek na demokratizáciu režimu. Bezpečnostná rada (BR) OSN 11. októbra prijala vyhlásenie, v ktorom odsúdila násilné potláčanie prodemokratických demonštrácií a vyzvala vládu Mjanmarska k skorému prepusteniu všetkých politických väzňov a zadržiavaných osôb. BR OSN zdôraznila potrebu skutočného dialógu medzi vládou Mjanmarska a vodkyňou opozície Aung San Su Ťij. Británia a Francúzsko pôvodne navrhovali ostrejší tón, ktorý v BR OSN podporovalo aj Slovensko, ale konečná verzia je výsledkom kompromisu s Čínou ako hlavným spojencom mjanmarskej vlády.

SITA,AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na druhom bloku JE V1 začala odstávka na výmenu paliva
<< predchádzajúci článok
Počet obetí výbuchu plynu na Ukrajine sa zvýšil na 13