Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2015

Mjanmarská NLD má dostatok hlasov na kontrolu volieb prezidenta



Na archívnej snímke rokovanie mjanmarského prezidenta Theina Seina s opozičnou líderku Su Ťij (vľavo)



Zdieľať
Na archívnej snímke rokovanie mjanmarského prezidenta Theina Seina s opozičnou líderku Su Ťij (vľavo) Foto: TASR/AP
Rangún 30. novembra (TASR) - Mjanmarská opozičná Národná liga za demokraciu (NLD) získala v nedávnych parlamentných voľbách dostatočnú väčšinu mandátov na to, aby mala silný vplyv v budúcom parlamente, konštatovala dnes agentúra DPA.


V dolnej komore parlamentu bude mať NLD 255 poslancov, čo je oveľa viac ako nutných 162 mandátov, ktoré tú-ktorú politickú stranu v mjanmarskom parlamente oprávňujú nominovať kandidáta na prezidenta. V hornej komore zastupuje NLD 135 poslancov, čo výrazne posilňuje jej vplyv pri hlasovaní o osobe prezidenta v senáte.

V praxi to podľa DPA znamená, že NLD môže určiť až dvoch z troch kandidátov na prezidenta krajiny. Tretieho kandidáta vyberú poslanci, ktorých do oboch komôr parlamentu delegovala armáda - neboli zvolení v priamych voľbách.

Poslanci potom jedného z nich zvolia za hlavu štátu. Porazená dvojica kandidátov bude zastávať funkcie viceprezidentov.

Podľa mjanmarskej ústavy, schválenej v roku 2008, sa líderka víťaznej strany NLD Do Aun Schan Su Ťij nemôže stať hlavou štátu. Osobám, ktorých rodinní príslušníci majú cudzie štátne občianstvo, totiž ústava zakazuje uchádzať sa o najvyšší post v Mjanmarsku. Synovia Su Ťij majú britské občianstvo. Jej zosnulý manžel bol Brit.

Su Ťij pred dvoma týždňami v rozhovore pre televíziu Channel News Asia uviedla, že bez ohľadu na to, kto sa stane prezidentom, v Mjanmarsku bude vládnuť ona. "On (prezident) nebude mať autoritu, Bude konať tak, ako rozhodne strana," vyhlásila Su Ťij a dodala, že "prezidentovi sa presne povie, čo má robiť".

Armáda, ktorá bola v Mjanmarsku pri moci - v rôznych formách - uplynulých 50 rokov, stále kontroluje kľúčové ministerstvá a v oboch komorách parlamentu vymenúva po 25 percent poslancov. Predpokladá sa, že má v rukách aj veľkú časť prírodných zdrojov, na ktoré je Mjanmarsko bohaté: napríklad nefritové bane.

Politológovia sa domnievajú, že armáda si svoj vplyv na vývoj politickej a hospodárskej situácie v Mjanmarsku zachová aj napriek zdrvujúcemu víťazstvo NLD v parlamentných a regionálnych voľbách. Podľa expertov bude musieť Aun Schan Su Ťij vyjednávať s armádou o svojich politických krokoch, ak ich bude chcieť realizovať.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najväčšia konferencia o klimatických zmenách v dejinách dnes začala
<< predchádzajúci článok
J. FIGEĽ: Pri výstavbe diaľnic sme ľuďom zachránili dve miliardy eur