Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. apríla 2006

Misia 21 bude presadzovať vznik Národnej gardy SR



Misia 21 - Nová kresťanská demokracia by v prípade úspechu v parlamentných voľbách presadzovala vznik Národnej gardy Slovenskej republiky. "Išlo by o osobitnú dobrovoľnú služba, ktorá by bola ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. apríla (WN/SITA) - Misia 21 - Nová kresťanská demokracia by v prípade úspechu v parlamentných voľbách presadzovala vznik Národnej gardy Slovenskej republiky. "Išlo by o osobitnú dobrovoľnú služba, ktorá by bola podobná ako je Národná garda v USA. Sú to vlastne dobrovoľníci, ktorých je v prípade potreby možné rýchlo zmobilizovať, či už pri rozsiahlych živelných pohromách, alebo teroristických útokoch," uviedol dnes pre agentúru SITA predseda Misie 21 Ivan Šimko.

Pre Misiu 21 je politika predovšetkým presadzovaním programu, s ktorým prichádza. "Je to program solidarity a novej kresťanskej demokracie. V tomto sme pripravení spolupracovať s každým, s kým sa dokážeme dohodnúť na konkrétnych veciach, ktoré vychádzajú z tohto programu," povedal Šimko.

Program solidarity Misie 21 sa dotýka podľa Šimka aj regionálnej úrovne. Rozdiely medzi jednotlivými regiónmi sú veľké. Je preto potrebné, aby bohatšie regióny pomáhali tým chudobnejším. "Je potrebné pomôcť chudobným regiónom dostať sa zo svojej situácie. Receptom sú predovšetkým výstavba diaľnic a budovanie čo najrozšírenejšieho prístupu k internetu," uviedol Šimko. Misia 21 chce obnoviť predstavu poverených obcí. "Isté obce majú spádový charakter. Tam je potrebné sústrediť výkon prenesenej štátnej správy. Miestna štátna správa by už nemusela existovať. Ponechávajú si ju politické strany, aby si zaplatili svojich funkcionárov a aby mali vplyv na území," zdôraznil Predseda Misie 21.

Šimko si nemyslí, že spoplatnenie vysokoškolského štúdia je samo o sebe už jeho reformou. Podľa Misie 21 treba využiť všetky možnosti na to, aby sa efektívne vynakladali prostriedky v rámci vysokých škôl. Treba prehlbovať ich autonómiu od štátu. Musí existovať tiež možnosť, aby sa vytvorili predpoklady pre viaczdrojové financovanie. "Spoplatnenie by malo vychádzať predovšetkým z autonómneho rozhodnutia akademických orgánov a malo by patriť medzi jedno z posledných opatrení," uviedol.

Misia 21 nepovažuje situáciu v zdravotníctve za kritickú. Problémy v zdravotníctve sú totiž vo všetkých krajinách. Zdravotníctvo je miesto, kde dochádza ku kríženiu mnohých záujmov. Podľa neho sa v reforme zašlo priďaleko. "Azda sme ešte na to neboli celkom pripravení. To znamená, že v budúcom volebnom období bude potrebná istá korekcia, ktorá vytvorí vláde väčšiu možnosť pre vládu, dbať na verejný záujem," uviedol Šimko. Misia 21 bude navrhovať, aby sa ako v sociálnom zabezpečení, vytvorila možnosť druhého piliera, teda individuálnych účtov.

V sociálnej oblasti je podľa Misie 21 potrebné reagovať na starnutie obyvateľstva. "Treba podporovať vytváranie mladých rodín a podporovať ich, aby mali deti. Istým spôsobom by sa tak aspoň zmiernili trend v demografickom vývoji," povedal Šimko. Druhou dôležitou tendenciou podľa Šimka je, že čoraz viac ľudí je v dôchodkovom veku, ale sú ešte schopní pracovať. To by malo viesť k väčšej flexibilite, aby mohli odovzdávať svoje skúsenosti spoločnosti a tak sa aj realizovať. Jednou z postihnutých skupín sú ľudia, ktorí boli prenasledovaní za komunistického režimu. Ide predovšetkým o politických väzňov, ktorí celé roky zo svojho života nemali možnosť si vytvárať základňu pre svoje dôchodky. "Dnes sa im ich bývalí trýznitelia smejú do očí. Rôzne odškodnenia sú nedôstojné. Je to akoby štát sa chcel zbaviť viny, keď im niečo zaplatí," zdôraznil Šimko. Misia 21 odmieta obnovenie progresívnej dane ako to navrhujú socialisti a to ani pre fyzické osoby. "Priama daň je spravodlivá. Mala by sme sa usilovať o jej zníženie. Už dnes sú vhodné podmienky pre jej zníženie aspoň na 17 percent," tvrdí Šimko.

V zahraničnopolitickej oblasti treba podľa Misie 21 hľadať spojencov v rámci EÚ. "Môžeme však byť aj advokátom slovanských priateľov. Mali by sme byť advokátmi pri rozširovaní EÚ pre Chorvátsko, Srbsko a Čiernu Horu a tiež Ukrajinu. Sme schopní aj viac porozumieť ruským predstavám o svete ako štáty západnej Európy. To je bonus, ktorý máme," dodal Šimko.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Siniora vysvetlí Bushovi podmienky odzbrojenia Hizballáhu
<< predchádzajúci článok
V Pásme Gazy zlikvidovali viac ako 360 tisíc vtákov