Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

10. júna 2010

MIŠČÍK: Na sanáciu hrádzí pôjdu milióny eur



Potápač ukladá saciu hadicu veľkokapcitného čerpadla. Až z Čiech dorazilo v nedeľu popoludní do Sadov nad Torysou, okres Košice-okolie, veľkokapacitné čerpadlo. Jeho úlohou je vyčerpať množstvo vody, ktoré zostalo v obci po ...



Zdieľať
6 jun  sady nad torysou Potápač ukladá saciu hadicu veľkokapcitného čerpadla. Až z Čiech dorazilo v nedeľu popoludní do Sadov nad Torysou, okres Košice-okolie, veľkokapacitné čerpadlo. Jeho úlohou je vyčerpať množstvo vody, ktoré zostalo v obci po vyliatej rieke Torysa.

Foto: SITA/Marián Angelovič
KOŠICE 10. júna (WEBNOVINY) – Vodohospodári správy povodia Hornádu a Bodvy Košice sumarizujú rozsah poškodení na hrádzach i škôd a analyzujú spôsoby opráv. Rozsah poškodení na hrádzi Torysy v Sadoch nad Torysou, časť Zdoba, dnes posudzoval riaditeľ Správy povodia Hornádu a Bodvy Košice Marián Miščík.

„V Sadoch nad Torysou pri prepade vody ponad hrádzu Torysy sa jej vzdušná strana rozrušila vodným prúdom. Samotná hrádza však zostala stabilná a nepretrhlo ju. Narušené miesta päty hrádze musíme teraz rekonštruovať a stabilizovať,“ povedal Miščík. V Sadoch nad Torysou je hrádza narušená na dvoch krátkych úsekoch. Na Toryse od prameňa až do jej sútoku s Hornádom je hrádza porušená v Šarišských Michaľanoch, v Kendiciach, pričom na viacerých miestach sú menšie poruchy.

„Podľa predbežných odhadov sa spôsobené škody a náklady na opravy hrádzí pohybujú okolo jednej miliardy korún v povodí správy povodia Hornádu a Bodvy, odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku,“ odhaduje Miščík a doložil, že porušená je napríklad aj hrádza v Gyňove. Najnutnejšie opravy sa robia okamžite, ostatné v nasledujúcich mesiacoch, lebo hrádze najprv musia vyschnúť. „Na stavbu musí byť predovšetkým dostatok finančných prostriedkov,“ odpovedal Miščík na pripomienku obyvateľov Zdoby, že im už pred štyrmi rokmi sľubovali spevnenie a zvýšenie hrádze. „Pokiaľ viem, boli tu aj nejaké problémy, pretože niektorí občania nesúhlasili zo záberom pozemkov, pretože keď chceme zvyšovať hrádzu, musíme ju aj rozširovať,“ povedal Miščík a doložil, že táto otázka sa po tejto povodni vyrieši, ak obyvatelia budú ústretovejší a podarí sa zohnať aj potrebné peniaze, aby sa stavba mohla realizovať.

Miščík poukázal aj na to, že majitelia stavali domy vo veľmi rizikovom území a navyše majú ploty úplne na hranici hrádze. Spôsobuje to i teraz problémy pri vykonávaní sanačných prác na hrádzi.


SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zatkli ďalšieho odsúdeného z vraždy Djindjiča
<< predchádzajúci článok
Kto si trúfa na kilo mäsa, nech príde!