Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2007

Ministri schválili štátnu politiku rozvoja cestovného ruchu



Vláda v stredu schválila Štátnu politiku cestovného ruchu Slovenskej republiky, ktorá nadväzuje na Stratégiu rozvoja cestovného ruchu na Slovensku do roku 2013, a ktorú vláda schválila už v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Vláda v stredu schválila Štátnu politiku cestovného ruchu Slovenskej republiky, ktorá nadväzuje na Stratégiu rozvoja cestovného ruchu na Slovensku do roku 2013, a ktorú vláda schválila už v máji tohto roka. Na podporu domáceho cestovného ruchu chce vláda použiť už avizovaný nástroj zavedenia takzvaných rekreačných šekov. "Zavedenie systému rekreačných šekov umožní po jeho nábehu účasť ekonomicky aj sociálne slabších vrstiev obyvateľstva na cestovnom ruchu," uvádza sa v dokumente, ktorý predložilo na rokovanie vlády Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Národný strategický referenčný rámec Slovenska ako základný koncepčný dokument na realizáciu štrukturálnych fondov EÚ, ktorý bol prijatý vládou SR už v decembri minulého roka, predpokladá podporu aktivít cestovného ruchu predovšetkým prostredníctvom dvoch operačných programov, a to Operačným programom konkurencieschopnosť a hospodársky rast a Regionálnym operačným programom. Politika Európskej únie (EÚ) vo vzťahu k cestovnému ruchu uplatňuje zásadu, že cestovný ruch je predovšetkým v kompetencii národných štátov. Únia môže len presadzovať aktivity, ktoré koordinujú, podporujú alebo rozširujú aktivity členských štátov vrátane prijímania príslušných právnych aktov. Štátna politika bude podľa rezortu hospodárstva vnímať a podporovať cestovný ruch s dodržiavaním štyroch zásad, ktorými sú zvyšovanie konkurencieschopnosti, rozvoja zamestnanosti, regionálneho rozvoja a propagácie Slovenska. Cieľom zvyšovania konkurencieschopnosti by malo byť zvýšenie podielu devízových príjmov z aktívneho zahraničného cestovného ruchu na HDP zo súčasných 2,7 % na 4 % v roku 2013 a zvýšenie počtu prenocovaní.

"Na Slovensku hotely a reštaurácie zamestnávali v minulom roku takmer 102 tis. zamestnancov s tým, že tento ukazovateľ vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o takmer 8 %," uvádza sa v správe. Za predpokladu zvýšenia počtu prenocovaní v roku 2010 oproti roku 2006 celkove o 1, 5 mil. až 2 mil., predstavujú hotely a reštaurácie potenciál tvorby 15 až 18 tis. nových pracovných miest. Aproximatívnym prepočtom totiž možno konštatovať, že pri viac ako 11 mil. prenocovaniach ročne v roku 2006, vytvárajú hotely a reštaurácie jedno pracovné miesto na približnej úrovni 110 prenocovaní.

Za pomoci prostriedkov Štrukturálnych fondov chce MH na podporu regionálneho rozvoja cestovného ruchu vybudovať útvary VÚC. Ich úlohou bude zabezpečovať destinačný manažment, tvorbu produktov cestovného ruchu za región a pomoc a usmerňovanie pri príprave a realizácii projektov cestovného ruchu hradených zo štrukturálnych fondov EÚ. MH sa tiež chce štátnou politikou cestovného ruchu sústrediť na prezentáciu Slovenska. Hlavnými cieľmi marketingovej stratégie a budúcej komunikácie bude zlepšenie poznania našej krajiny a zlepšenie imidžu Slovenska. Podľa MH to v konečnom dôsledku prispeje k zvýšeniu atraktivity a vyššej miere preferencií pri rozhodovaní turistov o návšteve našej krajiny. MH chce sústrediť pozornosť aj na atraktívne národné produkty cestovného ruchu akými sú kúpeľníctvo, pamiatky UNESCO, Bratislavu, Spiš, Vysoké Tatry a historické mestá.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident presadzuje v Turecku zrušenie zákazu nosenia šatky
<< predchádzajúci článok
Návšteva tureckého prezidenta na severe ostrova je nelegálna