Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júna 2018

Ministri obrany NATO budú spolu rokovať, preberú júlový summit



Na snímke Jens Stoltenberg.



Zdieľať
Na snímke Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP
Brusel 6. júna (TASR) - Hlavnou témou dvojdňových rokovaní ministrov obrany 29 členských krajín Severoatlantickej aliancie je príprava júlového summitu NATO. Uviedol to v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Na podujatí, ktoré sa uskutoční 7. a 8. júna v novom bruselskom sídle NATO, bude Slovensko zastupovať minister obrany Peter Gajdoš.


Stoltenberg spresnil, že ministri sa na úvod programu budú venovať posilneniu programu obrany a odrádzania, ktorý prebieha na východnom krídle Aliancie. Vyjadril nádej, že sa dohodnú na posilnení štruktúry velenia o viac ako 1200 nových zamestnancov. Očakáva tiež, že odobria návrh, podľa ktorého nové spoločné veliteľstvo pre Atlantický oceán bude v Norfolku v USA a nové veliteľstvo NATO pre rýchle presuny jednotiek a vojenského materiálu vznikne v meste Ulm na juhu Nemecka.

"Bude to kľúčové na to, aby sme bez meškania mohli presúvať naše vojská cez Atlantik a v rámci Európy. A aby sme zabezpečili nasadenie správnych síl na správnom mieste v správnom čase," vysvetlil.

Šéf Aliancie pred novinármi zdôraznil, že v "nepredvídateľnejšom svete" je vysoká pohotovosť nevyhnutná, a preto očakáva, že ministri obrany schvália pohotovostnú iniciatívu NATO, ktorú označil ako "štyri tridsiatky". V praxi to znamená, že spojenci by do roku 2020 mali mať 30 mechanizovaných práporov, 30 leteckých eskadier, 30 bojových plavidiel a aby tieto útvary boli schopné nasadenia do 30 dní alebo aj v kratšom čase.

Podľa Stoltenberga nejde o vytvorenie alebo nasadenie nových síl, ale o posilnenie pripravenosti už existujúcich síl poskytovaných všetkými spojencami.

Stoltenberg dodal, že ministri preberú aj tému výdavkov na zdieľanie bremien a obranu, kde treba zachovať súčasnú dynamiku tohto vzostupného trendu. Spojenci by mali oznámiť prvé konkrétne čísla v oblasti výdavkov na rok 2018.

Rokovania sa dotknú aj nasadenia síl NATO v rámci globálnej koalície proti Islamskému štátu. Ministri sa budú zaoberať plánmi Aliancie na spustenie novej výcvikovej misie v Iraku, ktorú na júlovom summite prijmú najvyšší predstavitelia členských krajín NATO, preberú plány na budovanie obranných kapacít pre Jordánsko a zhodnotia spôsob spolupráce s Tuniskom.

V piatok, v druhý deň zasadnutia, sa ministri budú už tradične venovať spolupráci medzi NATO a EÚ a medzi NATO a Fínskom a Švédskom. Oblasti spolupráce sú v spoločnej stratégii, ako čeliť hybridným a kybernetickým útokom pri námorných operáciách a cvičeniach.

Stoltenberg v tejto súvislosti ocenil, že obe strany - EÚ aj NATO - spoločne pracujú na odstraňovaní prekážok, či už právnych, colných alebo infraštruktúrnych, aby v prípade potreby zabezpečili rýchly pohyb a presun vojenských síl po celej Európe.

V závere pripomenul, že rokovania venované situácii v Afganistane sa zamerajú na zintenzívnenie misie Rozhodná podpora. Znamená to viac financií a o 3000 viac výcvikových inštruktorov pre nebojovú misiu v tejto krajine, pričom Aliancia hľadá možnosti, ako finančne pomáhať afganským bezpečnostným silám aj po roku 2020. Stoltenberg zopakoval, že NATO podporuje iniciatívu prezidenta Gháního na zaistenie mieru v krajine, ako aj pokračujúce reformy v boji proti korupcii a v oblasti presadzovania ľudských práv.

spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri zrážke autobusu s električkou v Debrecíne sa zranilo 12 ľudí
<< predchádzajúci článok
V Írsku vyčíňal strelec, postrelil aj trénera olympijskej šampiónky