Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. februára 2015

Ministri financií G20 sa zaoberali aj neplatením daní koncernami



Snímka zo stretnutia G20 a OECD, 9. februára 2015, Istanbul, Turecko.



Zdieľať
Snímka zo stretnutia G20 a OECD, 9. februára 2015, Istanbul, Turecko. Foto: TASR/AP
Istanbul 10. februára (TASR) - Nemecká spolková vláda na rokovaní ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk v tureckom Istanbule naliehala v pondelok (9.2.) "na zosilnení úspechov, ktoré sa dosiahli v posledných rokoch proti daňovým únikom nadnárodných koncernov". Informovala o tom DPA.


Členovia skupiny G20, ktorú tvoria najväčšie priemyselné a najvplyvnejšie rozvojové krajiny sveta, chcú do konca tohto roka dosiahnuť spolu s 35 členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a ďalšími štátmi, aby sa pre koncerny neplatiace dane v globálnom meradle uzavreli všetky únikové cesty. O tejto úlohe hovoril DPA riaditeľ centra OECD pre daňovú politiku Pascal Saint-Aman. Poukázal na to, že nadnárodné spoločnosti využívajú ešte stále množstvo trikov, ktorými dokážu znížiť svoje daňové povinnosti na nulu. Do tohto programu sa zapojilo už 124 štátov. Jeho dôležitým prvkom je medzištátna automatická výmena informácií a príjmoch nadnárodných korporácií.

Generálny riaditeľ OECD Angel Gurria poukázal na zvyšujúcu sa priepasť medzi bohatými a chudobnými krajinami. Za posledných 30 rokov je najväčšia. "Musíme sa usilovať nielen o silný a trvalý rast, ale aj o jeho inkluzívny charakter".

OECD predložila fóru v Istanbule výročnú správu o stave svetovej ekonomiky. Konštatuje sa v nej, že finančná kríza vo vyspelých a rozvojových krajinách veľmi silno postihla domácnosti s nízkymi príjmami a ich núdzu zostrila. Mladí ľudia utrpeli veľkú stratu príjmov a pomery ich vystavili veľkému riziku chudoby.

Finančný sektor zostal krehký. V rozvinutých krajinách sa v posledných dvoch rokoch tempo štrukturálnych reforiem spomalilo, vo veľkých rozvojových ekonomikách došlo k ich zrýchleniu.

V správe sa konštatuje, že medzi politické výzvy najbližšieho obdobia patria: Vysoká nezamestnanosť, pokles tempa rastu produktivity, vysoké schodky štátnych rozpočtov a rast štátnych dlhov.

Rokovanie ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk sa v Istanbule skončí dnes.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sýrska vláda dostáva informácie o spojeneckom ťažení proti IS
<< predchádzajúci článok
Situácia v oblasti Debaľceva sa opäť vyostrila, Doneck je pod paľbou