Ministri EÚ schválili dve kľúčové smernice o pracovnom trhu
Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) v utorok po niekoľkých rokoch vyjednávaní schválili návrh dvoch kľúčových smerníc týkajúcich sa pracovného trhu.
...
LUXEMBURG 10. júna (WEBNOVINY) - Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) v utorok po niekoľkých rokoch vyjednávaní schválili návrh dvoch kľúčových smerníc týkajúcich sa pracovného trhu.
Prvá smernica sa týka pracovného času, ktorý nesmie prekročiť 48 hodín týždenne, druhá sa týka zamestnancov na čiastočný úväzok, ktorí získajú rovnaké práva ako stáli zamestnanci. "Kompromisný návrh, na ktorom sme sa dohodli, poskytuje zamestnancom potrebnú ochranu a zároveň flexibilitu pre organizovanie pracovného času," uviedla slovinská ministerka práce Marjeta Cotman, ktorej krajina v súčasnosti predsedá EÚ.
Prijatím týchto smerníc, ktoré ešte musia prejsť hlasovaním v Európskom parlamente, sa skončili štyri roky náročných vyjednávaní. Na jednej strane stála skupina štátov pod vedením Veľkej Británie, ktorá presadzovala voľný pracovný trh, na druhej strane skupina štátov na čele s Francúzskom bojovala za minimálne sociálne štandardy pre zamestnancov.
Nová smernica ponecháva Británii tzv. možnosť voľby, ktorú si Londýn vyjednal ešte v roku 1993, na druhej strane však ohraničuje pracovnú dobu aj napriek tejto klauzule na maximum 60 až 65 hodín týždenne. "Táto dohoda umožňuje, aby si ľudia mohli vybrať prácu nadčas a zamestnávatelia mohli zvládnuť pracovné náročné obdobia," uviedol britský minister John Hutton. Londýn ustúpil aj v otázke druhej smernice, týkajúcej sa posilnenia postavenia dočasných zamestnancov.
Nové smernice však môžu ešte naraziť na odpor niektorých štátov v Európskom parlamente. Nesúhlas so súčasnou podobou návrhu smerníc avizovalo Španielsko, Belgicko, Cyprus a Maďarsko.