Ministerstvo zdravotníctva a sestry začali rokovať
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSAPA) začali rokovať o požiadavkách sestier a pôrodných asistentiek.
Pre agentúru SITA to potvrdila ...
BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSAPA) začali rokovať o požiadavkách sestier a pôrodných asistentiek.
Pre agentúru SITA to potvrdila prezidentka SKSAPA Mária Lévyová. "Tento krok považujeme za začiatok dlhodobého konštruktívneho dialógu medzi oboma stranami," doplnila. V súčasnosti má pritom komora pripraviť ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi analýzy a koncepčné materiály ohľadne svojich požiadaviek. "Až po dôkladnom oboznámení sa s týmito rozborovými materiálmi bude možné diskutovať o ďalšom postupe," povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová. Predpokladaný termín opätovného rokovania je naplánovaný na prvú polovicu
Na stretnutí požiadala komora ministerstvo o vypracovanie koncepcie na stabilizáciu počtu sestier a pôrodných asistentiek. "V súčasnosti totiž nie je jasné, aký počet týchto zdravotníkov na Slovensku chýba a aké požiadavky majú tí, ktorí tieto profesie opúšťajú, respektíve do nich ani nenastúpia," uviedla Lévyová. V rámci rokovania sa však hovorilo aj o návrhu vyhlášky o minimálnych štandardoch, s ktorým komora nesúhlasí, ako aj o problematike vzdelávania jej členov, na ktorú dlhodobo upozorňuje. Partneri nevynechali ani problém mzdového ohodnotenia sestier a pôrodných asistentiek, v rámci ktorého komora presadzuje vypracovanie novely zákona o verejnej službe, ktorá by opätovne zaradila do tejto právnej normy ich odmeňovanie.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek prezentovala naposledy svoje požiadavky na sneme v Poprade. Lévyová na ňom vyhlásila, že slovenské zdravotníctvo nezachránia zdravotné sestry z nových členských krajín Európskej únie či z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ale že si musíme vychovať vlastné sestry, ktoré budú mať potrebné vzdelanie. Opatrenia zavedené v rámci legislatívy v posledných rokoch podľa nej nevedú k stabilizácii sestier, ale od tohto povolania odrádzajú. Spomenula napríklad povinnú ročnú prax po absolvovaní bakalárskeho štúdia, vyňatie zdravotných sestier zo systému odmeňovania vo verejnej službe, či nízke a rozdielne platové ohodnotenie v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu a vyšších územných celkov.
SITA