Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. septembra 2010

Ministerstvo neustúpilo onkologickým pacientom



Skupina 19 onkologických liekov predsa len zmení spôsob úhrady. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž neustúpilo pacientskym onkologickým organizáciám. Tie ...



Zdieľať
martin onkológia

Ilustračné foto: SITA BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) - Skupina 19 onkologických liekov predsa len zmení spôsob úhrady. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž neustúpilo pacientskym onkologickým organizáciám. Tie kritizovali fakt, že uvedené liečivá by už viac nemali nakupovať lekárne, ale priamo zdravotnícke zariadenia. Pacienti sa obávajú, že pre ich zlú finančnú situáciu môže byť ohrozená dostupnosť týchto liekov.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik po pondelkovom stretnutí so zástupcami onkologických pacientov potvrdil, že opatrenie nadobudne platnosť 1. októbra tohto roka. Zároveň opätovne uviedol, že jediným dôvodom jeho prijatia je bezpečnosť pacienta. Ide totiž o veľmi drahé a v niektorých prípadoch aj vysoko toxické lieky. Minister poukázal, že sa objavili prípady, kedy sa s nimi manipulovalo neodborne. V súčasnosti totiž liečivá dostáva do ruky aj samotní pacient. Musí si ich totiž chodiť vyberať do lekárne.

Dostupnosť liekov pritom podľa neho ostane aj po zmene ich úhrady zachovaná. Rezort zdravotníctva pripravil v tejto súvislosti špeciálne financovanie uvedených liečiv. Zdravotné poisťovne by ich mali obstarávať cez centrálny nákup. "Nepôjdu (peniaze - pozn. redakcie) cez nemocničný rozpočet, ale priamo dodávateľom liekov," vysvetlil Uhliarik.

Zástupcovia pacientov ostali po rokovaní rozčarovaní. Stretnutie bolo podľa nich neštandardné. Minister si údajne priniesol vlastných odborníkov, oni však na to nemali čas. Podľa Zuzany Truplovej z Občianskeho združenia LYMFON na podporu pacientov s rakovinou lymfatických uzlín sa pritom v ničom neposunuli. "Obávame sa, že tento problém nie je vyriešený," vyhlásila.

Opätovne spochybnila vyjadrenia ministra o snahe zvýšiť bezpečnosť pacientov. Podľa nej sa totiž tento problém dá riešiť aj bez toho, aby sa to dotklo financovania medikamentov. Nepozdávala sa jej ani jeho argumentácia o prípadoch neodbornej manipulácie so spomínanými liekmi. "Podľa našich zistení a informácií neexistuje žiadne oficiálne hlásenie, trebárs na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv," skonštatovala Truplová.

Podľa nej sa ich minister snažili presvedčiť, že v ničom nie je problém. Opätovne zopakovala, že podľa nich problém existuje. Truplovú neupokojila ani správa o špeciálnom financovaní liekov. Podľa nej je totiž centrálny nákup liekov iba na dobrej vôli poisťovne. Pacientské organizácie v súčasnosti žiadajú minimálne oddialenie platnosti tohto opatrenia. Plánujú pritom spísať petíciu a o pomoc požiadať premiérku Ivety Radičovú.

O obavách z ohrozenia dostupnosti spomínaných 19 onkologických liekoch sa hovorilo aj na pôde parlamentu. Pacientské onkologické organizácie tu v piatok minulý týždeň pred niekoľkými členmi parlamentného zdravotníckeho výboru ako aj pred ministrom zdravotníctva upozornili, že zmena úhrady týchto liečiv môže spôsobiť problémy.

V súčasnosti systém funguje tak, že lekár predpíše onkologickému pacientovi recept, s ktorým ide do lekárne. Dostane liek a s ním potom prichádza k lekárovi. Medikamenty teda kupujú lekárne. Po novom by sa pacient k samotnému liečivu vôbec nedostal. Zaobstarávali by ich totiž priamo zdravotnícke zariadenia. Obchádzala by sa tak verejná lekáreň, a tým aj marža, ktorú si na medikamenty dáva. Samotný minister pripustil, že zmena financovania prinesie úspory.

Pacientské organizácie sa však obávajú, že nemocnice nebudú mať na ich lieky peniaze. Dostanú z poisťovní jeden veľký balík peňazí a podľa nich sa môže stať, že pri ich využití uprednostnia napríklad zaplatenie faktúr za elektrinu alebo vodu pred drahými liečivami. Ak sa pritom pacienti v menších regionálnych zariadeniach stretnú s neochotou pri poskytovaní medikamentov, presunú sa do veľkých centier, čo v nich následne neúmerne predĺži čakacie doby na diagnostiku, či zákroky. Uhliarik takéto komplikácie opakovane odmietol.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V B. Bystrici mimoriadne rokovanie o úvere
<< predchádzajúci článok
OECD: Tempo globálneho zotavenia sa spomaľuje