Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2015

Ministerstvo hospodárstva chce podporiť aj iné ako strojárske projekty



Minister hospodárstva SR Pavol Pavlis počas jeho návštevy sklárskej spoločnosti Rona, 16. januára 2015 v Lednických Rovniach. Pavlis si prezrel výrobné priestory a oboznámil sa so súčasnou situáciou tohto popredného sklárskeho ...



Zdieľať
Minister hospodárstva SR Pavol Pavlis počas jeho návštevy sklárskej spoločnosti Rona, 16. januára 2015 v Lednických Rovniach. Pavlis si prezrel výrobné priestory a oboznámil sa so súčasnou situáciou tohto popredného sklárskeho podniku na Slovensku. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Lednické Rovne 16. januára (TASR) – Ministerstvo hospodárstva SR má záujem podporiť aj iné projekty, ako sú projekty v oblasti strojárskej výroby, ktorá je spojená na Slovensku najmä s automobilovým priemyslom. Po dnešnom rokovaní s predstaviteľmi sklárskej spoločnosti RONA v Lednických Rovniach to povedal minister hospodárstva SR Pavol Pavlis.


"Spoločnosť RONA zamestnáva viac ako 1300 pracovníkov a je veľmi úspešná na trhu v sklárskom priemysle. Predstavitelia spoločnosti mi predstavili svoje podnikateľské zámery, som rád, že RONA chce investovať do technológií a rozširovať svoju výrobu. Rokovali sme o možnostiach podpory týchto projektov," skonštatoval minister.



Ako dodal, ministerstvo hľadá formy podpory, ktoré umožňuje zákon. Či už je to priama podpora investičných zámerov, prípadne daňové úľavy a podpora tvorby nových pracovných miest. "S vedením spoločnosti sme hovorili aj o nových formách do budúcnosti – možnosť čerpania eurofondov aj pre veľké podniky. Zhodli sme sa na tom, že RONA by mohla čerpať prostriedky z eurofondov v programovacom období 2014–2020 a to zapadá aj do plánov spoločnosti do budúcnosti," doplnil Pavlis s tým, že vláda schválila nový zákon o investičnej pomoci. Jeho súčasťou je aj zníženie počtu novovytvorených pracovných miest na 40, čo má význam najmä pre veľké firmy. Ak zákon parlament schváli, do platnosti by mal vstúpiť v apríli.

Výrobno-technický riaditeľ spoločnosti RONA Peter Vrábel víta najmä možnosť čerpať eurofondy aj veľkým podnikom, čo je pre nich možno ešte zaujímavejšie ako priama štátna pomoc. Investovať chcú najmä do výrobných technológií v oblasti automatickej i ručnej výroby. "Tieto naše zámery nám umožnia vyrábať existujúce výrobky s úplne novými vlastnosťami, alebo aj nové typy výrobkov. Naše projekty počítajú aj s vytvorením nových pracovných miest," zdôraznil Vrábel.

Spoločnosť plánuje investovať do unikátnej pece na tavenie skla a technológie na jeho tvarovanie a opracovanie až 20 miliónov eur. RONA mala v minulom roku obrat 62 miliónov eur, za rok vyprodukuje asi 60 miliónov kusov výrobkov, z nich 1,3 milióna v ručnej výrobe. Na svetovom trhu je lídrom v unikátnej technológii, tzv. ťahanej nohy, čo predstavuje akúsi simuláciu ručnej výroby z hľadiska kvalitatívnych parametrov. Až 97 percent produkcie je určenej na export, z toho tretina pre západnú Európu, jedna tretina pre USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minulý rok bol extrémne teplý, na Slovensku bolo v priemere 10 °Celzia
<< predchádzajúci článok
Radnica v Želiezovciach si musela na odvody požičať peniaze