Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2012

Ministerka Zvolenská stopla operácie v žilinskej nemocnici



Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa v noci zo štvrtku na piatok vrátila z Bruselu, aby v žilinskej fakultnej nemocnici zastavila všetky plánované a odkladné operácie a zrušila tak aj koncovú ...



Zdieľať
protest za zachranu nemocnice v ziline ŽILINA 7. decembra (WEBNOVINY) - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa v noci zo štvrtku na piatok vrátila z Bruselu, aby v žilinskej fakultnej nemocnici zastavila všetky plánované a odkladné operácie a zrušila tak aj koncovú funkciu nemocnice.


Rozhodnutie žilinských lekárov nenastúpiť do pohotovostných služieb len niekoľko desiatok minút pred ich začiatkom považuje ministerka zdravotníctva za neetické a nemorálne, právnici už preverujú, či nejde aj o trestný čin.

"My si skutočne nemôžeme dovoliť čakať, ako sa ráno vyspí lekár zo žilinskej nemocnice a či sa rozhodne prísť do práce, alebo neprísť do práce. Preto sme sa rozhodli, že s okamžitou platnosťou zastavujem dňom 7. decembra všetky plánované a odkladné operačné výkony až do odvolania. Žilinská nemocnica v súčasnosti prestala plniť funkcie fakultnej a koncovej nemocnice a preto aj prestáva byť koncovou nemocnicou. Ja si ctím právo na štrajk, nie je však silnejšie ako právo na zdravie a právo na život," povedala na brífingu priamo v žilinskej nemocnici Zvolenská.


Zvolenská prišla z Bruselu

"Idem z Bruselu. Rokovalo som tam o miliónoch eur pre slovenské zdravotníctvo, musela som sa však vrátiť, pretože žilinský pacienti sa ocitli v ohrození v dôsledku obhajoby záujmov úzkej skupiny nadštandardne zarábajúcich lekárov,“ vysvetlila svoj rýchly návrat na Slovensko ministerka.

Podľa ministra obrany Martina Glváča, ktorý Zvolenskú do Žiliny sprevádzal, žilinskí lekári hazardujú so zdravím a životmi pacientov. "Naozaj si ctím všetky práva, ktoré majú akíkoľvek zamestnanci, či už sú to lekári alebo iné profesie. Je veľmi neseriózne, je to hazardovanie so zdravím a životmi pacientov, keď sa niekto o pol tretej rozhodne a začne organizovať, aby niekto nenastúpil o 15:30 do práce, keď vie, že je veľmi problematické zohnať náhradu a naozaj ide o životy ľudí. Je to pre nás aj memento, aby sme do budúcna vedeli takýmto situáciám predchádzať. Budeme sa aj rezortne zaoberať tým, ako vytvoriť nejakú skladbu lekárov alebo iných profesií, aby sme v krízových situáciách vedeli pôsobiť tak, aby sa nám do budúcna takéto problémy nestávali a neboli ohrozované životy a zdravie občanov,“ povedal Glváč.

Žilinskí lekári protestovali za záchranu nemocnice



Lekári sa s vedením nedohodli

Protestujúci žilinskí lekári sa ani vo štvrtok večer nedokázali dohodnúť s vedením fakultnej nemocnice na obnovení riadneho chodu oddelení. Napriek tomu, podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej, ústavné pohotovostné služby dokáže nemocnica zabezpečiť aj nasledujúce dni.

Krízový stav v žilinskej fakultnej nemocnici naďalej trvá. Výpoveď z ústavných pohotovostných služieb podalo vo štvrtok 134 z 228 tamojších lekárov, napriek tomu podľa Čižmárikovej dokázalo vedenie nemocnice zabezpečiť služby žilinskými lekármi, ktorí nepodali výpovede, a tromi lekármi z vonku.

Na traumatológii vypomáhajú zo štvrtka na piatok dvaja vojenskí lekári a na chirurgii jeden lekár z ružomberskej nemocnice. V prípade potreby je podľa Čižmárikovej pripravených ďalších 29 vojenských a aj deväť policajných lekárov.


Hrozil presun pacientov do iných nemocníc

Vo štvrtok hrozilo, že urgentných pacientov zo Žiliny budú musieť previezť do iných nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva informovalo o situácii susedné nemocnice i operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, aby zabezpečilo dostatočný počet sanitiek.

Podľa Čižmárikovej išlo o preventívny krok, keďže lekári začali výpovede podávať len popoludní a vedenie nemocnice nevedelo odhadnúť, či od 15:30 dokážu pokryť všetky služby.

Za prepúšťaním lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici sú podľa jej riaditeľa Štefana Voláka nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť lekárov, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení.


Vedenie chcelo uskromnenie lekárov

Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili. Podľa Voláka však s variantom zníženia platov lekári nesúhlasili a preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých.

Osemnástim lekárom začala trojmesačná výpovedná lehota plynúť 1. decembra, Volák verí, že sa s nimi ešte dokáže dohodnúť, ak nie, nevylúčil, že ich nahradí novými lekármi za prijateľnejších platových podmienok.

Lekári tvrdia, že sú od začiatku ochotní sa s vedením nemocnice dohodnúť a aj sa uskromniť, ale riaditeľ nemocnice nemal záujem sa s nimi rozprávať a nové zmluvy im direktívne nanútil.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deutsche Telekom bude vyplácať nižšie dividendy
<< predchádzajúci článok
Víkend bude chladný, v nedeľu Slovensko pokryje sneh