27. septembra 2015
Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: TASR - Oliver OndrášBratislava 27. septembra (TASR) - Na jubilejnom 70. zasadnutí valného zhromaždenia OSN v americkom New Yorku, ktorý otvoril pápež František, zastupoval Slovenskú republiku aj šéf envirorezortu Peter Žiga. Vo svojom vystúpení na samite OSN o udržateľnom rozvoji upozornil, že ekonomický rozvoj musí mať vždy aj sociálny a ekologický rozmer."
Musíme bezpodmienečne chrániť prírodné zdroje a spotreba nesmie ísť na úkor budúcich generácií." - zdôraznil minister.
Okrem boja proti chudobe, nadmernej spotrebe, plytvaniu potravinami, prístupu k čistej vode, alebo obmedzenia odpadu, sa diskutovalo aj na tému ochrany životného prostredia a boja proti klimatickej zmene. Na samite sa Peter Žiga spolu s ďalšími šéfmi envirorezortov, ako napríklad francúzskou ministerkou Ségolene Royal, stretol so šéfmi veľkých svetových podnikov pri diskusii o možnostiach, ako dosiahnuť celosvetovú dohodu o boji proti globálnemu otepľovaniu. Zastúpenie mali renomované spoločnosti ako Vestas, Statoil, Unilever alebo Total.
O cieľoch klimatickej politiky diskutoval minister Žiga aj s predstaviteľmi vedeckej obce a klimatológmi, ako je podpredseda medzivládneho panelu pre zmenu klímy profesor Hoesung Lee. Táto medzinárodná inštitúcia OSN združuje tisícky vedcov, vyhodnocuje aktuálnu situáciu v oblasti klimatickej zmeny a pripravuje modely a štúdie pre ciele a rozhodovanie v boji proti globálnemu otepľovaniu. Upozornila napríklad, že do roku 2100 musíme zabrániť, aby oteplenie presiahlo 2 stupne Celzia. Minister odovzdal vedcom najnovší Klimatický atlas Slovenska, ktorý pripravil SHMÚ. "
Rokovania na pôde OSN, aj apely pápeža Františka, môžu významne napomôcť historickej celosvetovej dohode proti klimatickým zmenám na decembrovom samite v Paríži. Hlavnou otázkou teraz bude, ako sa k týmto hrozbám postavia priemyselné veľmoci ako USA, Rusko alebo Čína. Európa je líder znižovania skleníkových plynov, ale pokiaľ v tom zostane sama, tak z globálneho hľadiska nedosiahneme nič. Následky otepľovania pritom cítime aj na Slovensku a treba biť na poplach, kým nie je neskoro. " - skonštatoval slovenský minister životného prostredia Peter Žiga.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR