Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. marca 2014

Minister spravodlivosti obnovil činnosť rady pre probiáciu a mediáciu



V roku 1967 sa narodil v Bratislave právnik, minister spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR) TOMÁŠ BOREC, nominant strany Smer-SD.



Zdieľať
V roku 1967 sa narodil v Bratislave právnik, minister spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR) TOMÁŠ BOREC, nominant strany Smer-SD. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 13. marca (TASR) - Po ôsmich rokoch od posledného zasadnutia Rady pre probáciu a mediáciu minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) obnovil jej činnosť. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Alexandra Donevová s tým, že dôvodom je zefektívnenie súčasného systému ukladania alternatívnych trestov a odstraňovanie prekážok pri využívaní moderných nástrojov trestnej politiky.


"Rada je stálym poradným, odborným a iniciatívnym orgánom ministra spravodlivosti, ktorý je zložený zo sudcov, prokurátorov, probačných a mediačných úradníkov a tiež zo zástupcov orgánov štátnej správy, ako aj odborníkov z teórie a praxe. Rada pre probáciu a mediáciu fungovala aj v minulosti, a to od roku 2004 do roku 2006, kedy ukončila svoju činnosť," vysvetlila Donevová. Hlavným cieľom obnovenia jej činnosti je podľa nej vytvorenie platformy, na ktorej bude možné diskutovať o aktuálnych problémoch mediácie a probácie a vymieňať si informácie o najlepších praktikách pri využívaní týchto inštitútov. Okrem mediácie a probácie v trestnom práve bude predmetom činnosti rady aj príprava modernizácie pravidiel mediácie v netrestnom práve ako súčasť podpory alternatívneho riešenia civilných sporov.

Obnovená rada už má za sebou aj úvodné stretnutie. Na ňom sa podľa hovorkyne jej novovymenovaní členovia zhodli na tom, že potenciál ukladania alternatívnych trestov a alternatívnych riešení sporov zďaleka nie je dostatočne využitý. "Ide nielen o nedostatočne využívané tresty domáceho väzenia, ale napríklad aj tresty povinnej práce či odklony podľa Trestného poriadku. Činnosť rady by preto mohla prispieť k lepšiemu využívaniu existujúcich nástrojov trestného i netrestného práva," dodala. Za záver pripomenula, že najvýznamnejším projektom ministerstva spravodlivosti v oblasti alternatívnych trestov je vytváranie technických predpokladov na ukladanie trestu domáceho väzenia prostredníctvom elektronického systému monitoringu osôb.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štatistický úrad sa pri spracovaní volieb opäť spoľahne na IVIS
<< predchádzajúci článok
V tomto roku plánuje svoj byt či dom zrekonštruovať 17 % domácností