Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. októbra 2013

Minister obrany ocenil priamych účastníkov duklianskej operácie



Minister obrany SR Martin Glváč si dnes pri príležitosti 69. výročia Karpatsko-duklianskej operácie z roku 1944 pripomenul obete bojov pri Pamätníku česko-slovenských vojakov na Dukle. Zároveň ...



Zdieľať
Vyšný Komárnik 5. októbra (TASR) – Minister obrany SR Martin Glváč si dnes pri príležitosti 69. výročia Karpatsko-duklianskej operácie z roku 1944 pripomenul obete bojov pri Pamätníku česko-slovenských vojakov na Dukle. Zároveň ocenil siedmich priamych účastníkov oslobodzovacích bojov pamätnými medailami.

Priami aktéri bojov v roku 1944 a ich rodinní príslušníci. Foto: TASR/Jana Jurčišinová

"Na jednej strane sa teším, že aj v tomto mrazivom počasí sa tu zišlo toľko ľudí a každoročne sa tu stretáva pri tomto dátume, ktorý ja si pamätám ešte z mojich školských čias. Pri takýchto výročiach zdôrazňujem aj to, že absentuje pripomínanie si týchto udalostí vo výučbe. Sám to vidím na svojich deťoch. Toto je jeden z dátumov, na ktorý môžeme byť naozaj hrdý," povedal po slávnosti Glváč.

Vo svojom príhovore za prítomnosti priamych účastníkov týchto bojov i ich rodinných príslušníkov vyzdvihol odvahu tých, ktorí bojovali a padli za oslobodenie vlasti. Tiež zdôraznil, že je dôležité hľadať nové formy ako mladých pritiahnuť k histórii.

"Chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa na týchto bojoch zúčastnili. Vaše hrdinské činy sú stále vzorom pre nás všetkých. Vzdávam hold všetkým, ktorí tu, na Dukle zahynuli," povedal šéf rezortu obrany. Prítomní si obete oslobodzovacích bojov uctili aj minútou ticha a modlitbou.

Minister obrany si udalosti, ktoré sa odohrali pred 69 rokmi na Dukle, pripomenul aj pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku.

Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a československých vojenských jednotiek, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi vojskami. Trvala od 8. septembra 1944 do 28. októbra 1944. Bola jednou z najťažších operácií na našom území a vyžiadala si veľké obete. Pamätník na Dukle sa označuje aj ako "brána k slobode".


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O kauzu Bezák sa môžem zaujímať, riešiť ju ale musíte na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Pacientka výrazne schudla, diagnostikovali jej zriedkavé ochorenie