Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. februára 2022

Minister Naď podpísal vo Washingtone obrannú dohodu s USA, ešte však nie je schválená (foto)



Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo štvrtok 3. februára za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) podpísal vo Washingtone D.C. s ministrom ...



Zdieľať
us_slovakia_03671 d4bf5a8f24bc4d00888e9603ca6f2d17 676x451 4.2.2022  - Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo štvrtok 3. februára za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) podpísal vo Washingtone D.C. s ministrom zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antonym Blinkenom Dohodu medzi vládou SR a vládou USA o spolupráci v oblasti obrany (DCA).


Informovali o tom obe ministerstvá v tlačových správach. Hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková doplnila, že podpísaná dohoda obsahuje aj interpretačné doložky oboch krajín, ktoré potvrdzujú jednotné vnímanie dohody vrátane vzájomného rešpektovania suverenity a práva.

Dohoda ešte musí prejsť parlamentom


Dohoda nadobudne platnosť po tom, čo prejde hlasovaním v Národnej rade SR (NR SR) a následne ratifikáciou prezidentky SR.

Komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí priblížil, že bilaterálna dohoda, ku ktorej prebiehali rokovania za viacerých vlád SR od roku 2018, vytvára právny rámec pre posilnenie obrannej spolupráce a pre čerpanie investícií na vojenskú infraštruktúru.


Zmluva DCA je podľa rezortu diplomacie plne v súlade s Ústavou SR a právnym poriadkom SR. Ministerstvo zdôraznilo, že prítomnosť cudzích ozbrojených síl na území Slovenskej republiky podlieha súhlasu vlády SR alebo NR SR.

Ide o štandardnú bilaterálnu zmluvu medzi spojencami NATO a vychádza z dohody NATO SOFA z roku 1951. Dosiaľ má takúto dohodu s USA uzatvorenú 23 z 29 členských krajín aliancie.

Dôležitý krok pre Slovensko


Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) zhodnotil, že podpis obrannej dohody s USA je pre Slovensko dôležitým krokom.

Podotkol, že zmluva je plne v súlade so slovenskými záujmami a úsilím ako člena NATO a Európskej únie (EÚ) posilňovať slovenskú, európsku, aj aliančnú bezpečnosť. Podčiarkol, že bezpečnosť žiadnej krajiny nie je samozrejmosťou.

„Posilnenie obrannej spolupráce s hlavným garantom našej bezpečnosti, obzvlášť v čase prehlbujúcich sa neistôt a geopolitických pnutí, je pre Slovenskú republiku prirodzeným krokom. Navyše, treba si uvedomiť, že tak robíme ako posledná krajina na východnej hranici EÚ a NATO,“ dodal Korčok.

Rozhodnutie je na poslancoch


Považuje za dôležité, že aj napriek silnejúcej dezinformačnej kampani a politickému zneužívaniu tejto dohody, vláda SR pristúpila k tomuto rozhodnutiu. Podľa neho je teraz na poslancoch NR SR, aby k diskusii o schválení a ratifikácii dohody pristupovali zodpovedne, vecne a so zreteľom na záujmy Slovenska.

„Bilaterálna spolupráca medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými je dlhodobo na vynikajúcej úrovni. Spolupráca v oblasti obrany s USA významne prispela k úspešnej transformácii a modernizácii Ozbrojených síl SR, špeciálne vzdušných síl a síl pre špeciálne operácie. Dnes dávame tejto spolupráci primeraný právny základ. Ide o vyjadrenie nášho spoločného záväzku ako spojencov v rámci NATO voči transatlantickej bezpečnosti,“ konštatoval Naď.

Pripomenul, že USA sú pre Slovensko strategickým spojencom nielen z obdobia modernizácie Ozbrojených síl SR, ale už z čias formovania nezávislého Československa či integrácie Slovenska do NATO.

Na Slovensko by mal prísť Biden


Ministerstvo zahraničných vecí ďalej uviedlo, že rokovanie vo Washingtone bolo venované nielen obrannej spolupráci, ale aj aktuálnym otázkam vývoja vo východnej časti Európy a pokračujúcemu dialógu s Ruskou federáciou k bezpečnosti v Európe.

Obe strany vyzdvihli intenzívne konzultácie americkej administratívy s európskymi partnermi a spojencami vo vzťahu k diplomatickému úsiliu a nachádzaniu politických riešení aktuálnych bezpečnostných výziev.

Ministri sa tiež zhodli na potrebe využitia 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi SR a USA v roku 2023 k prezentácii výsledkov vzájomnej spolupráce. Korčok pri tejto príležitosti potvrdil pozvanie pre amerického prezidenta Joea Bidena na Slovensko.


Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Naď podpísal vo Washingtone obrannú dohodu s USA, ešte však nie je schválená (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Poslanci za OĽaNO dostali pre obrannú dohodu s USA výhražný list, Stančík sa zastrašiť nenechá (2. 2. 2022)
 Viac ako polovica Slovákov nechce dohodu s USA, prítomnosť vojsk by neprekážala najmä mladým do 29 rokov (2. 2. 2022)
 Prezidentka Čaputová neplánuje podať obrannú dohodu Slovenska a USA na ústavný súd (2. 2. 2022)
 Premiér Heger kritizuje opozíciu, že spochybňuje členstvo Slovenska v NATO (2. 2. 2022)
 Primátorom a starostom z okolia letiska Sliač nepostačujú Naďove odpovede k obrannej dohode s USA (1. 2. 2022)
 Čaputová už poverila J. Naďa podpísaním obrannej dohody s USA (31. 1. 2022)
 Obrannú dohodu s USA podľa Kašpera zatiaľ nepodporí šesť poslancov z hnutia Sme rodina (29. 1. 2022)
 Opoziční politici podľa Hegera neustále šíria lži o dohode s USA. Neverte falošným spasiteľom, odkazuje Slovákom (25. 1. 2022)
 Boris Kollár diskutoval s primátorkou Sliača a starostom Kuchyne o dopadoch obrannej dohody s USA (24. 1. 2022)
 Smer-SD si odmietaním obrannej dohody s USA naháňa politické body, tvrdí Šeliga (22. 1. 2022)



nasledujúci článok >>
Finančník Kvietik chce na slobodu a tvrdí, že jeho väznenie má politický motív
<< predchádzajúci článok
Slovensko je spoľahlivý sused, Heger vyjadril Ukrajine solidaritu a plnú podporu v čase krízy