Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2015

Minister Lajčák rokoval na pôde OSN o globálnych a európskych otázkach



Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák pokračoval v utorok na pôde OSN v sérii rokovaní o globálnych ...



Zdieľať
Miroslav Lajčák Foto: TASR/AP
New York 29. apríla (TASR) - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák pokračoval v utorok na pôde OSN v sérii rokovaní o globálnych otázkach, európskych i bilaterálnych témach. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Lajčák sa v New Yorku stretol s vysokou predstaviteľkou OSN pre odzbrojovanie Angelou Kaneovou, zástupcom generálneho tajomníka OSN pre právne záležitosti Miguelom de Serpa Soaresom, ministrom zahraničných vecí Alžírska Ramtanem Lamamrom, veľvyslankyňou USA pri OSN Samanthou Powerovou a hlavným vyjednávačom cyperskej vlády pre rozhovory o zjednotení ostrova Andreasom Mavrojiannisom.

S Kaneovou minister Lajčák zhodnotil práve prebiehajúcu konferenciu k Zmluve o nešírení jadrových zbraní a obaja vyjadrili nádej, že tento dokument dodá nový impulz plánom na vytvorenie zóny bez zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe. Otvorili aj tému Dohody o obchodovaní so zbraňami (ATT), pre ktorú sa pripravuje vytvorenie stáleho sekretariátu a ktorá má prispieť k obmedzeniu rozširovania zbraní nelegálnymi cestami.

Minister Lajčák potom na osobitnom stretnutí odovzdal do rúk zástupcu generálneho tajomníka OSN pre právne záležitosti Miguela de Serpa Soaresa ratifikačné listiny Doplnkového protokolu z Nagoje a Kuala Lumpuru o zodpovednosti a náhrade škôd ku Kartagenskému protokolu o biologickej diverzite.

Cieľom doplnkového protokolu je prispieť k ochrane a trvalo udržateľnému využívaniu biologickej diverzity pri zohľadnení rizík pre ľudské zdravie zabezpečovaním medzinárodných pravidiel a procedúr v oblasti zodpovednosti a kompenzácie za škody spôsobené živými, geneticky modifikovanými organizmami. Slovensko sa tak stalo 32. krajinou, ktorá uložila do depozitu OSN ratifikačné listiny k tomuto protokolu. Na to, aby začal platiť, je potrebné, aby tak urobilo najmenej 40 krajín.

Minister Lajčák sa na pôde OSN bilaterálne stretol aj s veľvyslankyňou USA pri OSN Samanthou Powerovou. Diskutovali najmä o situácii na Ukrajine a úlohe medzinárodného spoločenstva pri nastolení stability v krajine. Venovali sa tiež otázke mierových operácií v krízových oblastiach celého sveta a prediskutovali tak úlohu OSN, ako aj svojich krajín pri nasadení mierových misií.

Na okraj Hodnotiacej konferencie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní rokoval minister Lajčák s ministrom zahraničných vecí Alžírska Ramtanem Lamamrom. V rozhovore sa zamerali na dve témy, ktoré sa rovnako naliehavo dotýkajú tak štátov Maghrebu, vrátane Alžírska, ako aj Európskej únie: šírenie islamského radikalizmu a terorizmu a problém ilegálnej imigrácie. Obaja ministri sa zhodli, že nasadenie policajných a vojenských zložiek je len jedna časť riešenia, ale nikdy nevyrieši problém celý. To sa môže podariť iba v širokej spolupráci EÚ s partnermi v rámci krajín, ktoré sú týmito problémami zasiahnuté v Maghrebe, na Blízkom východe i Afrike. Musí ísť pritom o komplexný prístup, ktorý sa zameria tak na odstraňovanie následkov, ako aj príčin radikalizmu, terorizmu či imigrácie.

Pobyt v New Yorku využil minister Lajčák aj na diskusie o vývoji na Cypre s hlavným vyjednávačom cyperskej vlády Andreasom Mavrojiannisom, ktorý vedie rokovania o opätovnom zjednotení ostrova s komunitou cyperských Turkov. Pri riešení cyperského problému zohráva významnú úlohu aj slovenská diplomacia, ktorá v Nikózii už 25 rokov pravidelne sprostredkováva kontakty komunity cyperských Grékov i cyperských Turkov na komunálnej úrovni.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Americký senát zamietol úpravu zákona o jadrovej dohode s Iránom
<< predchádzajúci článok
Pred 19 rokmi zavraždili Róberta Remiáša, podozrivá bola SIS