Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2015

Minister Lajčák: O kvótach sa rozhodlo silou



Miroslav Lajčák, archívne foto



Zdieľať
Miroslav Lajčák, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann
 
Bratislava 23. septembra (TASR) – Slovensko zvažuje právne prostriedky, ako sa brániť povinnému prerozdeleniu žiadateľov o azyl, ktoré v utorok (22.9.) schválili ministri vnútra členských krajín EÚ. Uviedol to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.


Lajčák oznámil, že na dnešné rokovanie vlády prináša právne analýzy expertov jeho ministerstva, o ktorých chce hovoriť s ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom. Členovia vlády budú o schválených povinných kvótach a reakcii na ne diskutovať, doplnil.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie je novým momentom v Európskej únii, že také zásadné rozhodnutie bolo prijaté kvalifikovanou väčšinou, teda, že boli prehlasované štáty vrátane Slovenska, ktoré s povinnými kvótami nesúhlasia.

„Rozhodlo sa v zásade silou. Nie je to spôsob, akým Európska únia normálne komunikuje. Uvidíme, čo to znamená pre jednotu Európskej únie, pre atmosféru v Európskej únii,“ uviedol Lajčák. Dnešné rokovanie hláv štátov EÚ v Bruseli by z jeho pohľadu malo byť reflexiou toho, „kde sa únia nachádza a čo s tým“.

Lajčák už má spätnú väzbu na krok Slovenska, ktoré sa spolu s Českom, Maďarskom a Rumunskom postavilo v utorňajšom hlasovaní proti povinným kvótam. Priznal, že nás momentálne v únii „neoslavujú“. Zdôraznil však, že postoj slovenskej vlády odráža autentickú pozíciu krajiny. „Naša úloha nie je len, aby nás oslavovali, ale aby sme reprezentovali tento národ. Tento národ nám jasne dal najavo, čo od nás očakáva,“ povedal.

„Hovoríme tu o príchode desiatok tisíc ľudí na európsku pôdu a ich prerozdeľovaní medzi jednotlivé členské krajiny. To predsa nemôže rozhodovať Európska komisia. Veď ak toto nie je v kompetencii národných vlád, ak ideme zobrať legitímne demokraticky zvoleným vládam právomoc rozhodnúť, či a koľko vezmú, tak potom o čom majú rozhodovať?“ kritizoval Lajčák, ktorému chýba rovnaká rozhodnosť únie pri prijímaní opatrení, ktoré sú na rozdiel od kvót zamerané na riešenie problémov súvisiacich s migračnou krízou.

Väčšina ministrov vnútra Európskej únie hlasovala v utorok na mimoriadnom stretnutí v Bruseli za návrh na prerozdelenie 120.000 žiadateľov o azyl medzi jednotlivé krajiny EÚ. Proti sa postavili Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Fínsko sa zdržalo hlasovania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Europoslanec: Európska únia potrebuje na svoju ochranu viac plotov (23. 9. 2015)
 Rakúsko-nemeckú hranicu opäť prekročili tisíce utečencov (23. 9. 2015)
 KVÓTY: Obama, Hollande a Merkelová o prerozdeľovaní utečencov (23. 9. 2015)
 Premiér Fico: Pôjdem radšej do impeachmentu proti SR (22. 9. 2015)
 Srbsko hrozí Chorvátsku protiopatreniami (22. 9. 2015)
 R. Kaliňák: Slovensko bude hlasovať proti kvótam, aj keby bolo jediné (22. 9. 2015)
 Nemecký vicekancelár vyzval, aby sa utečencom pomáhalo viac (22. 9. 2015)
 Cirkev je pripravená poskytnúť ubytovacie priestory pre utečencov (22. 9. 2015)
 Deutsche Bahn zastavila osobnú dopravu do Rakúska a Maďarska (22. 9. 2015)
 OECD: Európa má schopnosť zvládnuť utečeneckú krízu (22. 9. 2015)



nasledujúci článok >>
Kauza arcibiskup Sokol vs. časopis .týždeň sa vracia na okresný súd
<< predchádzajúci článok
V Ivanke pri Dunaji zrazil muža medzinárodný vlak