16. februára 2008
BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš ukončil v piatok pracovnú návštevu Washingtonu pracovnými stretnutiami s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom a ministerkou zahraničných vecí USA Condoleezou Riceovou.
Rozhovor s najvyšším predstaviteľom OSN sa týkal aktuálnych otázok súvisiacich s riešením statusu Kosova a vývoja v Afganistane. Generálny tajomník OSN sa v rozhovore vrátil k svojej nedávnej návšteve Slovenska, pričom vysoko ocenil jej priebeh a úroveň rozhovorov, ktoré so slovenskými predstaviteľmi absolvoval. Agentúru SITA o tom informoval tlačový a komunikačný odbor ministerstva. S ministerkou Riceovou slovenský minister taktiež hovoril o najaktuálnejších zahraničnopolitických otázkach, s dôrazom na vývoj v Kosove a Afganistane. Vo vzťahu ku Kosovu minister Kubiš priblížil pozíciu Slovenska. V rozhovore sa venovali aj problematike bezvízového programu USA. V tejto súvislosti bolo spomenuté, že Slovensko je na dobrej ceste v plnení kritérií požadovaných na zaradenie krajiny do programu. Povzbudivý je aj klesajúci trend percenta zamietnutých žiadostí o víza.
Ešte predtým, vo štvrtok absolvoval minister Kubiš rokovania so zástupcom poradcu prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Jamesom Jeffreym a tiež s viacerými členmi Kongresu USA, vrátane predsedu podvýboru pre Európu zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Roberta Wexlera. Okrem zahraničnopolitických otázok bola zo strany ministra Kubiša na všetkých stretnutiach s americkými partnermi otvorená aj otázka začlenenia Slovenska do bezvízového programu USA. V rámci programu pracovnej návštevy USA sa minister Kubiš v Agentúre pre protiraketovú obranu pôsobiacej pod americkým ministerstvom obrany podrobnejšie oboznámil s aspektmi projektu protiraketovej obrany, ktorej komponenty plánuje americká strana vybudovať aj v strednej Európe. Na pozvanie združenia Friends of Slovakia absolvoval Ján Kubiš aj pracovnú večeru s predstaviteľmi viacerých prominentných amerických firiem (US Steel, Boeing), s ktorými diskutoval o možnostiach vzájomnej spolupráce.
SITA