10. októbra 2013
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan KapustaBratislava 10. októbra (TASR) – Minimálne 50 % nezamestnaných ľudí v SR pri súčasnej približne 14-% nezamestnanosti sú ľudia, ktorí nechcú, alebo nevedia pracovať a nemajú potenciál pracovať. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
"Podľa mňa minimálne 50 % sú neprispôsobiví občania, ktorí nebudú pracovať, nechcú pracovať, nevedia pracovať a nemajú na to žiaden potenciál. To je tvrdá realita, ktorú nevyriešia žiadne opatrenia navrhované vládou. A nedokážu ju vyriešiť ani samotní podnikatelia. Toto potrebuje nejaké iné riešenia mimo sféry zamestnanosti," spresnil.
Konštatoval zároveň, že Slovensko trpí trvalou nezamestnanosťou, a to často bez ohľadu na ekonomické cykly.
"Pri vzniku SR sme mali 13,7-% nezamestnanosť, dnes máme približne 14-%, a to uplynulo 20 rokov. Medzitým bol rok 2001, kedy bola nezamestnanosť najvyššia, 19,8-%, ale najnižšia - viac ako 9-% bola v roku 2008, kedy SR vykazovala dvojciferný rast HDP," poznamenal.
Aj súčasný systém školstva podľa jeho slov produkuje nezamestnaných ľudí – absolventov, a to v mnohých odboroch, v ktorých v živote nenájdu uplatnenie. Školstvo teda často pripravuje odborníkov pre profesie, ktoré trh nepotrebuje, čo je hrozbou pre budúcnosť spoločnosti.
Podľa Mihóka paradoxne aj v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti zamestnávatelia ťažko nachádzajú zamestnancov pre konkrétne profesie, a to bez ohľadu na to, či ide o stredoškolsky alebo vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
"Na súčasnom systéme nás najviac trápi, že školstvo, do ktorého idú verejné zdroje, nám generuje širokú vrstvu nezamestnaných. Jednou z dôležitých veci z hľadiska riešenia nezamestnanosti spočíva teda v kompletnej zmene filozofie školského a vzdelávacieho systému. Ďalším zdrojom generovania nových pracovných príležitostí sú ekonomické činnosti," dodal predseda SOPK.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR