Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. marca 2011

Mimoriadna daň pre banky by mala štátu priniesť 40 mil. eur



Nová špeciálna daň pre banky by do budúcoročného rozpočtu mala podľa očakávaní ministerstva financií priniesť 40 mil. eur. S týmito príjmami počíta Návrh východísk rozpočtu verejnej ...



Zdieľať
ministerstvo financii sr Foto: SITABRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) - Nová špeciálna daň pre banky by do budúcoročného rozpočtu mala podľa očakávaní ministerstva financií priniesť 40 mil. eur. S týmito príjmami počíta Návrh východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku nová daň určite nebude zaťažovať vlastné imanie bánk. Kvantifikácia budúcoročného príjmu vychádza podľa jeho slov z toho, že daňou budú zaťažené vklady firiem, ktoré na rozdiel od vkladov občanov, v súčasnosti zaťažené nie sú. "Aj vklady, ktoré dnes nie sú zaťažené odvodom do Fondu na ochranu vkladov, budú zaťažené podobným číslom, teda 0,2 %," uviedol na piatkovej tlačovej besede Tvaroška. Dodal pritom, že konkrétne nastavenie bankovej dane bude ešte predmetom ďalších diskusií.


Ministerstvo financií chce zaviesť bankovú daň už od budúceho roka. Ak by ju totiž zavádzalo koordinovane v rámci Európskej únie, zaviedlo by ju zrejme najskôr až v roku 2013. "Názory mnohých krajín sú tak rozdielne, že realistický predpoklad, kedy by sa dalo dôjsť k jednotnej európskej smernici, ako to robiť, je najskôr v roku 2013, ale skôr až v roku 2014. Zdá sa, že ten proces hľadania európskeho konsenzu je pomalší, ako sme dúfali," povedal tento týždeň minister financií Ivan Mikloš.

O zavedení špeciálnej dane pre banky budú rozhodovať poslanci parlamentu už aj na aktuálnej schôdzi parlamentu. Opozičný Smer-SD totiž na rokovanie predložil zákon o odvodoch vybraných finančných inštitúcií, na základe ktorého by sa bankám mal zaviesť mimoriadny ročný odvod vo výške 0,73 percenta z vybraných pasív. Návrh opozičného Smeru, ktorý sa bankovú daň v parlamente pokúšal presadiť už minulý rok, označuje Ivan Mikloš za populistické gesto. Daň v takej výške, ako navrhuje opozičná strana, by podľa jeho slov uškodila slovenskej ekonomike, pretože banky by ju premietli do poplatkov a úrokov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štát chce posilniť zásluhovosť pri hmotnej núdzi
<< predchádzajúci článok
V Jeruzaleme sa uskutočnil prvý maratón v histórii