Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

03. novembra 2012

Milovníci vína z Trnavy budú putovať z pivnice do pivnice



Stredoveké pivnice v centre Trnavy budú patriť v prvú novembrovú sobotu milovníkom vína. Do desiateho ročníka Dňa vínnych pivníc ich organizátori zaradili 25, svoje víno v nich bude ponúkať 40 ...



Zdieľať
vino TRNAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Stredoveké pivnice v centre Trnavy budú patriť v prvú novembrovú sobotu milovníkom vína. Do desiateho ročníka Dňa vínnych pivníc ich organizátori zaradili 25, svoje víno v nich bude ponúkať 40 vinárov zo Slovenska a Moravy.


Vstupenky vo forme vínnych pasov po tridsať eur oprávňujú ich majiteľov degustovať zlatistý mok v každej pivnici. ,,V cene je okrem ochutnávky vín od všetkých výrobcov dvanásťeurový bonus na nákup vína podľa vlastného výberu za ´pivničné ceny´, degustačný pohárik s taštičkou, v tomto jubilejnom roku aj šiltovka, všetko vo farbe burgundskej červenej,“ povedal na stretnutí s novinármi predseda trnavského spolku priateľov vína Vincech Eduard Krištofovič.

Prednosťou trnavského putovania za vínom je podľa neho pestrý sortiment vín z viacerých vinohradníckych oblastí od Malokarpatskej až po Tokaj. Vincech dal do predaja 750 vínnych pasov, pre záujemcov je k dispozícii ešte posledných sto. Putovanie trnavskými pivnicami sa začína v sobotu 3. novembra o 13:00, potrvá do 21:00.

Okrem Dňa vínnych pivníc sa v Trnave každoročne konajú aj ďalšie vinárske podujatia - Požehnanie mladých vín začiatkom nového roka a výstava vín Vino Tirnavia. Pripomínajú vinársku tradíciu v meste, ktorá siaha až do 13. storočia. Trnava, prvé slobodné kráľovské mesto na Slovensku, patrila medzi najaktívnejších vývozcov vína vo vtedajšom Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na uskladnenie vína.

Podľa riaditeľa Malokarpatského múzea v Pezinku Martina Hrubalu Trnavčania vlastnili v minulosti množstvo vinohradov v chotároch dnešnej Rače, Vajnor, Svätého Jura, Pezinka, Modry a v ďalších, dodnes vychytených vinohradníckych lokalitách. Trnava v 14. - 15. storočí patrila k najväčším hráčom v obchode s vínom.

Do vinárskeho povedomia sa dostala aj v roku 1823, keď si dal trnavský obchodník s vínom Anton Valc postaviť sud, do ktorého sa zmestilo až 114 tisíc litrov vína. V tom čase to bol najväčší sud v Európe, pravdepodobne aj na svete. Sud za poplatok vystavoval aj v Budíne a Pešti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ak žiaci prepadnú, posedia si v škole možno aj v lete
<< predchádzajúci článok
Amerika je na kolenách, ľudia bojujú o benzín