BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Sprísnenú blokádu Pásma Gazy, ktorú Izrael minulý týždeň zaviedol s cieľom zastaviť raketové ostreľovanie Izraela, v stredu zdramatizovali udalosti na hraniciach s Egyptom. Potom, čo militanti ráno výbušninami poškodili hraničný múr, desaťtisíce obyvateľov Gazy začali prúdiť do Egypta, aby si tam kúpili jedlo, palivá a ďalšie nevyhnutné veci.
Izrael reagoval vyhlásením, že očakáva, že Egypt bude problém riešiť. Hovorca rezortu zahraničia Arje Mekel poznamenal, že na hraniciach Gazy s Egyptom sa nenachádzajú bezpečnostné sily židovského štátu. "Je teda zodpovednosťou Egypta zabezpečiť, že hranice budú riadne fungovať podľa podpísaných dohôd," povedal. "Očakávame, že Egypťania problém vyriešia. Samozrejme, že nás táto situácia znepokojuje. Mohlo by to viesť k tomu, že na územie Gazy príde hocikto."
Egypt v stredu v Káhire zasiahol proti demonštrácii na podporu Palestínčanov v Pásme Gazy a policajti zatkli najmenej 500 ľudí. "Protestujúcich, väčšinou príslušníkov opozičného Moslimského bratstva, zadržali, keď demonštrovali pred sídlom Ligy arabských štátov" v centre egyptského hlavného mesta, povedal egyptský bezpečnostný zdroj. Svedkovia uviedli, že bezpečnostné sily proti demonštrantom použili obušky a slzný plyn.
Egyptský prezident Husní Mubarak však zároveň povedal, že dovolil Palestínčanom prekročiť hranice svojej krajiny, aby si doplnili zásoby za predpokladu, že nebudú ozbrojení. "Povedal som (bezpečnostným silám), aby im umožnili nakúpiť si základné potreby a vrátiť sa späť do Gazy, pokiaľ nemajú pri sebe zbrane alebo čokoľvek ilegálne," povedal prezident novinárom v Káhire.
Radikálne hnutie Hamás, ktoré Pásmo Gazy v júni násilím ovládlo a vyhnalo odtiaľ bezpečnostné sily verné umiernenému palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, v stredu vyjadrilo ochotu na kompromis.
Chalíd Mišál, exilový politický líder radikálnej palestínskej organizácie Hamás, ktorá ovláda Pásmo Gazy, v stredu vyhlásil, že jeho organizácia je ochotná spolupracovať s Egyptom a s Palestínskou samosprávou pri obnovení poriadku na hraniciach Gazy a Egypta. Na základe dohody z roku 2006 po odchode Izraela z Pásma Gazy prevzala zodpovednosť za hraničné priechody Palestínska samospráva za prítomnosti pozorovateľov z Európskej únie. Izrael zároveň na priechodoch inštaloval kamery, aby mohol posudzovať, kto môže cez hranice prechádzať. Dohoda však prestala platiť, keď Hamás v júni minulého roka násilne ovládol Gazu a vyhnal odtiaľ stúpencov palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása. Premiér vlády Hamásu v Pásme Gazy Ismáíl Haníja v stredu tiež vyzval na schôdzku s palestínskou stranou Fatah a s egyptskou vládou, na ktorej by sa vypracovala spoločná dohoda o hraničných priechodoch Pásma Gazy. Haníja vyzval na "neodkladnú okamžitú schôdzku" v Egypte, ktorej výsledkom by bolo opätovné otvorenie hraničných priechodov "na báze národnej spoluúčasti", čo znamená, že Hamás bude ochotný prenechať časť riadenia umiernenej palestínskej vláde prezidenta Mahmúda Abbása. "Nechceme byť jediní, kto riadi tieto záležitosti," povedal Haníja.
Izrael v pondelok oznámil, že blokádu Gazy zmierni, ale Agentúra OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) v stredu uviedla, že dostala menej zásob ako očakávala. Vyzerá to, že denne sa do pásma dostane len trinásť namiesto sľúbených päťdesiat vozidiel so zásobami, povedal hovorca UNRWA Christopher Gunness. Rovnako jediná elektráreň v Pásme Gazy dostala v utorok a v stredu menej paliva ako očakávala.
Bezpečnostná rada OSN na stredu naplánovala ďalšie stretnutie s cieľom dohodnúť sa na stanovisku k izraelskej blokáde Pásma Gazy. Americký veľvyslanec pri OSN Zalmay Khalilzad však novinárom povedal, že návrh vyhlásenia v terajšej podobe je "neprijateľný", pretože "nehovorí o raketových útokoch na nevinných Izraelčanov." Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová v stredu povedala, že Washington chce, aby sa vyhovelo aj bezpečnostným obavám Izraela, aj životným potrebám Palestínčanov v Pásme Gazy.