Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2012

Mikuláš Dzurinda ako líder SDKÚ končí, volí sa nový šéf



Mikuláš Dzurinda Ing. Mikuláš Dzurinda, CSc. (1955) sa narodil 4. februára 1955 v Spišskom Štvrtku. Vysokoškolské štúdium ukončil na Fakulte ekonomiky dopravy Vysokej školy dopravnej v ...



Zdieľať
sdku ZVOLEN 19. mája (WEBNOVINY) – Mikuláš Dzurinda


Ing. Mikuláš Dzurinda, CSc. (1955) sa narodil 4. februára 1955 v Spišskom Štvrtku. Vysokoškolské štúdium ukončil na Fakulte ekonomiky dopravy Vysokej školy dopravnej v Žiline.

Do politiky vstúpil v roku 1990 ako jeden zo zakladajúcich členov Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). V roku 1991 sa stal námestníkom ministra dopravy a pôšt SR. V roku 1992 bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady (SNR). V čase vzniku samostatného Slovenska (1993) zastával Mikuláš Dzurinda post podpredsedu KDH pre ekonomiku. Od marca do októbra 1994 bol ministrom dopravy, pôšt a verejných prác SR. Po voľbách na jeseň 1994 sa vrátil do opozície ako poslanec NR SR.

Mikuláš Dzurinda sa stal v júli 1998 predsedom Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorá vznikla spojením piatich opozičných strán Demokratickej únie, Kresťanskodemokratického hnutia, Demokratickej strany, Sociálnodemokratickej strany Slovenska a Strany zelených na Slovensku. Koalíciu vytvorili ako protiváhu Mečiarovho HZDS. SDK sa potom pre zmeny v legislatíve pretransformovala na politickú stranu a Mikuláš Dzurinda sa stal jej predsedom. Dzurinda bol medzi tými, ktorí sa snažili o faktické zlúčenie piatich zakladajúcich strán SDK do jednej, no keď sa mu to nepodarilo, založil v januári 2000 novú politickú stranu, Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu (SDKÚ). V januári 2006 sa SDKÚ zlúčila s Demokratickou stranou (DS).

Mikuláš Dzurinda bol premiérom Slovenskej republiky dve volebné obdobia, v rokoch 1998-2002 a 2002-2006, medzi najväčšie úspechy jeho vládnutia patrí v roku 2004 vstup Slovenskej republiky do Európskej únie a do Severoatlantickej aliancie.

Od roku 2006 bol Mikuláš Dzurinda poslancom NR SR za SDKÚ-DS. Vo februári 2010 sa vzdal kandidatúry na volebného lídra SDKÚ-DS do júnových parlamentných volieb po tom, ako premiér Robert Fico obvinil stranu z korupcie a volebným lídrom SDKÚ-DS sa stala Iveta Radičová. Vo vláde Ivety Radičovej zastával Mikuláš Dzurinda post ministra zahraničných vecí.

Po volebnom neúspechu SDKÚ-DS ako aj celej slovenskej pravice v predčasných parlamentných voľbách 10. marca 2012 Dzurinda prevzal plnú politickú zodpovednosť a 12. marca 2012 oznámil, že skončí v máji ako predseda SDKÚ-DS a nebude kandidovať na post predsedu. Informoval, že v NR SR bude pôsobiť ako radový poslanec.

Mikuláš Dzurinda je ženatý, má dve deti.

zdroj: wikipedia.org, www.osobnosti.sk, www.sdku-ds.sk, vlada.gov.sk, archív sita


Lucia Žitňanská

Doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD., sa narodila 3. júna 1964 v Bratislave. Po ukončení štúdií na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave roku 1987 pracovala ako podniková právnička, neskôr ako odborná pracovníčka na Protimonopolnom úrade SR.

Od roku 1992 pôsobila ako pedagóg na Právnickej fakulte UK v Bratislave, v roku 2001 získala titul docent v odbore obchodné právo a v roku 2002 bola zapísaná do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory. V októbri 2002 sa stala štátnou tajomníčkou na Ministerstve spravodlivosti (MS) SR. Do tejto funkcie ju nominovalo KDH ako nestraníčku. Od februára do júna 2006 bola ministerkou spravodlivosti SR vo vláde Mikuláša Dzurindu, nahradila Daniela Lipšica (KDH), ktorý podal demisiu.

V roku 2006 bola za SDKÚ-DS zvolená za poslankyňu NR SR, bola podpredsedníčkou Mandátového a imunitného výboru a členkou Ústavnoprávneho výboru NR SR. Do SDKÚ-DS vstúpila v marci 2007. V parlamentných voľbách 2010 bola opätovne zvolená za poslankyňu NR SR za SDKÚ-DS a stala sa ministerkou spravodlivosti SR vo vláde Ivety Radičovej. V parlamentných voľbách 2012 bola zvolená za poslankyňu za stranu SDKÚ-DS, v NR SR je členkou ústavnoprávneho výboru.

Lucia Žitňanská je vydatá, má tri deti.

Zdroj: www.sdku-ds.sk, www.osobnosti.sk

Pavol Frešo

Ing. Bc. Pavol Frešo sa narodil 21. apríla 1969 v Bratislave. Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu Slovenskej technickej univerzity (STU) a titul bakalára získal na Fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity (EU). V rokoch 1990 až 1992 pracoval na živnostenský list a od roku 1993 do roku 2006 bol riaditeľom súkromnej spoločnosti so zameraním na tvorbu informačných systémov.

Pavol Frešo vstúpil do politiky v roku 1992, v rokoch 1992-93 bol podpredsedom Občianskej demokratickej strany (ODS), neskôr Konzervatívnej demokratickej strany (KDS). V rokoch 2003-2005 predseda revíznej a kontrolnej komisie Demokratickej strany (DS), v rokoch 2005-2006 podpredseda DS pre vnútornú politiku. Po zlúčení Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) s DS v roku 2006 sa stal členom prezídia SDKÚ-DS. V parlamentných voľbách 2006 bol zvolený za poslanca NR SR za SDKÚ-DS, v novembri 2009 bol v regionálnych voľbách zvolený za predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BKS) a túto funkciu vykonáva dodnes.

Pavol Frešo je ženatý, má tri deti.

Zdroj: http:freso.sk, wikipedia.org, www.region-bsk.sk


Viliam Novotný

MUDr. Viliam Novotný sa narodil 13. marca 1973. Po vyštudovaní Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pracoval ako neurochirurg.

V rokoch 2002-2006 bol poslancom NR SR za SDKÚ-DS a poradcom predsedu vlády pre zdravotníctvo, vo voľbách 2006, 2010 a 2012 bol zvolený za poslanca NR SR. Je podpredsedom Regionálneho zväzu SDKÚ-DS v Košickom kraji a poslancom v regionálnom zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja (KSK)

Viliam Novotný je ženatý, má tri deti.

zdroj: www.osobnosti.sk, www.sdku-ds.sk, www.nrsr.sk Doterajší predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v sobotu skončí vo funkcii.

Už v piatok sa vysťahoval v ružinovskej centrále strany zo svojej kancelárie, aby v pondelok do nej mohol prísť nový šéf SDKÚ-DS.

O tom, kto sa ním stane, má v sobotu vo Zvolene rozhodnúť 441 delegátov na Kongrese. Kandidáti sú zatiaľ traja - Pavol Frešo, Lucia Žitňanská a Viliam Novotný.

Dzurinda sa po neúspešných parlamentných voľbách rozhodol, že stranu viac nepovedie.

Aj keď ďalšieho kandidáta môže navrhnúť ktorýkoľvek delegát, nikto to už neočakáva. Kongres sa začína o 10:00, voľby po úvodných prejavoch o 12:00.


Novotný sa vyhlásil za čierneho koňa

Väčšina delegátov, ktorí nocovali vo Zvolene, očakáva tesný súboj medzi Frešom a Žitňanskou. Jeho výsledok si netrúfali odhadnúť.

Novotnému nedávajú veľké šance. Myslia si, že v prvom kole môže odobrať hlasy Frešovi, čo môže spôsobiť, že Žitňanská vyhrá voľby v prvom kole.

Napriek tomu, že sa Novotný v župných voľbách nedostal ani do druhého kola, v piatok sa vyhlásil za čierneho koňa. Ako povedal, jeho protikandidáti musia, on môže.

SDKÚ-DS stojí podľa analytika Jána Baránka na rázcestí. Voľba nového predsedu bude dôležitá z pohľadu toho, či sa bude strana úplne marginalizovať a bude nasledovať osud ĽS-HZDS, alebo či sa nájde niekto, kto zdvihne pomyselnú zástavu a zavelí do útoku.

„SDKÚ má preferencie pod hranicou zvoliteľnosti. Z toho vyplýva krutý záver, že Žitňanská, ktorá je vnímaná ako líderka SDKÚ-DS, nedokázala naštartovať túto stranu.

Novotný má podporu najmä na východe. Otázne je, do akej miery by bol schopný SDKÚ potiahnuť, ale SDKÚ nemá čas na experimenty,“ vyhlásil Baránek.


Voliť sa budú aj podpredsedovia

Okrem voľby predsedu budú delegáti voliť aj podpredsedov strany. Aj keď sa uvažovalo, že počet podpredsedov sa rozšíri na šesť, medzi kandidátmi na predsedu panuje zhoda, že budú štyria ako doteraz.

Frešo deklaroval, že za podpredsedov navrhne svojich protikandidátov Luciu Žitňanskú, Viliama Novotného a Jozefa Mikuša. Podľa informácií agentúry SITA však Žitňanská zrejme ponuku byť „len“ podpredsedníčkou strany neprijme.

Žitňanská chce vo vedení strany vidieť okrem Freša aj Novotného a Mikuša, Ivana Štefanca, Martina Fedora a Miroslava Beblavého.

Novotný v prípade zvolenia za predsedu chce navrhnúť za podpredsedov strany Freša, Žitňanskú, Mikuša a Ľudovíta Kaníka. Z regiónov prišiel návrh, aby podpredsedníčkou bola bývalá europoslankyňa Zita Pleštinská.

Doterajší podpredsedovia Ivan Mikloš a Milan Hort už kandidovať nebudú. Iveta Radičová, ktorá bola tiež podpredsedníčkou, už nie je členkou strany.

Okrem podpredsedov delegáti zvolia na návrh nového predsedu generálneho sekretára SDKÚ-DS, členov súdu a revíznej komisie. Schváliť majú aj generálnu líniu na roky 2012 – 2016.

Stranícky Kongres SDKÚ sa koná v čase semifinálového duelu medzi Slovenskom a Českom na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách. Rokovanie však pre zápas neprerušia. Záver kongresu je predbežne naplánovaný na 19:15. Zamestnanci straníckej centrály však v piatok zabezpečovali podmienky na to, aby záujemcovia mohli sledovať aj hokejový zápas. Rovnakú výhodu budú mať aj novinári v presscentre.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
G8 začala rokovať o kríze, ktorá požiera Európu
<< predchádzajúci článok
Bojnické orangutany budú mať párty, oslavujú narodeniny